Van Kedisi Bakımı Ve Özellikleri


Van kedisi isminden de anlaşılacağı üzere Van şehrinde Van gölü havzasında keşfedilmiştir. Van kedilerinin ilk olarak ortaya çıkış tarihi tam olarak bilinmese de

1 – Tarihi

Van kedisi isminden de anlaşılacağı üzere Van şehrinde Van gölü havzasında keşfedilmiştir. Van kedilerinin ilk olarak ortaya çıkış tarihi tam olarak bilinmese de insanlık tarihi kadar eski olduğu düşünülmektedir. Van kedilerinin tarihi Nuh’un Gemisine kadar dayanıyor. Nuh’un Gemisinde oldukları hatta İslamiyet ve Yahudi efsanelerinde bu kedilerin tüy renkleri başlarda göz alıcı bir parlaklıktayken ilahi bir dokunuş tarafından sarardığı yer almaktadır. Uluslararası olarak ilk kez 1970 yılında tanınmıştır. 1988 yılında Van kedileri milli değer olarak kabul edilip koruma altına alınmıştır. Ankara orman çiftliğinde popülasyonlarını arttırmak için Van Kedisi evi projesi hayata geçirilmiştir.

2 – Boyutları Ve Ağırlığı

Sağlıklı yetişkin bir erkek van kedisinin kilosu ortam ve bakım şartlarına bağlı olarak 5-7 kiloya dişileri ise 4-6 kiloya kadar rahatlıkla ulaşabilir.

3 – Van Kedileri Ne Kadar Süre Yaşar?

13-17 yıla kadar yaşayan van kedileri 3 yıl içinde olgunlaşır ve hayatlarının sonlarına kadar yaşam enerjileri tükenmez.

4 – Karakteristik Özellikleri

Bağımsız bir karaktere sahip olsa da sevilmekten hoşlanırlar. Tam bir genelleme yapmak mümkün olmasa da van kedilerinin suyla araları iyidir. Genel olarak diğer kedi cinslerinin aksine van kedileri yüzmeyi ve suyu çok sevdikleri gözlemlenmiştir fakat her kedi karakterinin farklı olabileceği göz önünde bulundurularak tam bir genelleme yapmak yanlış olur. Van kedileri bölgecidir bölgesine yabancı kedi ve diğer hayvanların girmesinden rahatsız olabilirler. Ova kedisi olduğu için geniş alanları severler. Yavrularına büyük bir hassasiyetle bakarlar. İnsanlarla iletişime geçmek için sıkça miyavladıkları gözlemlenmiştir. Bir doğumda genel olarak 4 tane yavrularlar. Van kedilerinin en belirgin özelliklerinden bir tanesi iki farklı renkte gözlere sahip olmalarıdır. Fakat bu durum her van kedisinde aynı olmayabilir. Genel olarak göz renkleri mavi ve kehribar rengindedir. Aslanı anımsatan bir yürüyüşe, tilkiyi andıran bir kuyruğa sahiptirler.

Kulaklarının içi, patileri ve de burunları pembe renktedir. Yaz ve kış aylarında kürklerinde ortam koşullarına uyum sağlamak için tüy değiştirme durumu gözlemlenmiştir. Bu olay van kedilerini yaz ve kış mevsimlerine uygun hale getirir.

5 – Bakımı

Van kedileri bağımsız bir ruha sahip olması nedeni ile evden kaçmaya meyillidir. Ev hayatına ve de hazır mamaya alışmış bir van kedisinin dışarıda yemek bulması ve dış ortamda oluşabilecek kaza tehlikeleri arttırır. Bu sebepten kediniz ortalıkta iken kapı ve pencerelerin durumları mutlaka kontrol edilmelidir. Tüyleri haftada 1 veya 2 kez taranmalı. Mavi ve kehribar olan gözleri haftada 2-3 kez temizlenmelidir. Aşırı kilo aldıklarında birçok hastalığın bu kilolarla birlikte geleceği bilinmeli ve gerekli tüm önlemler öncesinde alınmalıdır. Etçildirler protein oranı yüksek mamalar verilmelidir.

Kumunun sürekli temizlenmesi birçok hastalığı önlemektedir. Van kedileri pis kumu sevmeyen titiz bir hayvandır temizlememeniz durumunda tepki olarak ev içerisindeki farklı yerlerde ihtiyacını giderebilir. Van kedilerinin %5’ ilerleyen yaşlarda sağır olabilir. Bu durumun sıkça gözlemlenmesi için kedinizin ismine alışması ve ismini söylediğinizde tepki verip vermediği gözlemlenmelidir.

6 – Ev Bireyleri Ve Evde Bulunan Diğer Evcil Hayvanlarla İlişkisi

     Yüksek yerlerde dolaşmayı çok seven van kedileri diğer kedilere bölgeci bir tavır izlese de insanlara karşı sıcakkanlı bir tavır sergiler. Diğer hayvan türleri ile ilişkileri ise değişkendir.

1pati.com’da yer alan makaleler tecrübeli hayvan sahiplerinden alınan değerli bilgiler , detaylı araştırmalar sonucunda hazırlanan uzman görüş onayı almış yazılardır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

45

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
15
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
20
Aşık Oldum
Hmmm Hmmm
30
Hmmm
HSSKTİR HSSKTİR
53
HSSKTİR
Korktum Korktum
5
Korktum
Sinirlendim Sinirlendim
46
Sinirlendim
Üzüldüm Üzüldüm
11
Üzüldüm
Beğendim Beğendim
36
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
25
Sesli Güldüm
Muharrem KAZAN

İnsan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz. AnatoIe France

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir