Tiffanie Kedisi Bakımı Ve Özellikleri


Tiffanie kedisi 1980’lerde Birleşik Krallık ‘ta Asian Shorthair’a uzun tüylü bir versiyon olarak geliştirildi. Bu yumuşak huylu kedinin kökeni, uzun tüylü bir kedi..

1 – Tarihi

Tiffanie kedisi 1980’lerde Birleşik Krallık ‘ta Asian Shorthair’a uzun tüylü bir versiyon olarak geliştirildi. Bu yumuşak huylu kedinin kökeni, uzun tüylü bir kedi ile bir Birmanya arasındaki çiftleşme sonucu oluşmuştur. Burmillas kedisine çok benzerler. Kökeni ana vatanı Asya kıtasıdır. Uzun tüyleri sayesinde kısa sürede dünyada çok popüler bir hale geldi. O dönemde genel olarak insanlar evlerinde haşere avcısı olarak kedi bulundururdu. Fakat bu kediyi tamamen ev kedisi olarak sevdiler.

2 – Boyutları Ve Ağırlığı

Tiffanie cinsi kediler 4 ile 7 kilogram arasında değişen bir ağırlıklara sahiptirler. Orta bir büyüklüğe sahip olan Tiffanie, Asya ırkında yer almasından dolayı duman, benekli, karamel, krem, tarçın, siyah ve kahverengi tüy yapısı ile görülmektedir. İnce ve ipeksi bir görünüme sahip tüy yapısı ile oldukça dikkat çekmektedir. Gözleri ise iri ve parlaktır. Genellikle Tiffanie kedisinde rastlanan sarı ve yeşil tonlamaları ile tüy renginden bağımsız olarak şekillenmektedir. Yuvarlak kafa yapısı, çıkıntılı elmacık kemikleri ile şaşkın bir ifade sergilemekte olan Tiffanie kedisi, ince ve atletik vücut yapısına sahiptir. Genellikle beyaz ve duman tonlamalarının karışımında görülen bu sevimli dostumuz orta uzunlukta ki bacak yapısı ile oldukça orantılıdır. Kuyruğu ise vücuduna göre oldukça orantılı tüylü bir yapıya sahiptir.

3 – Tiffanie Kedileri Ne Kadar Süre Yaşar?

San Diego’da Sharon Voorhees’le birlikte yaşayan TiffanyTwo isimli bir kedi 26 yaşındadır. Guinness rekorlar kitabına en uzun yaşayan kedi olarak girmeye hak kazanmıştır. Kedinize özenle ve sevgiyle baktığınızda uzun yıllar sağlıklı ve mutlu bir yaşamı olacaktır.

4 – Karakteristik Özellikleri

Bu ırkın en belirgin özelliklerinden biri inanılmaz yumuşak huylu olmalarıdır. Dışa dönük, nazik, sevecen kedilerdir. Ev kedisi olarak çok iyi bir seçimdir. Sahibine bağlıdır, onun duygularını anlayan hassas bir yapısı vardır.

     Tiffanie tam da görüntüsü gibi oldukça sevimli ve dost canlısı. İlgiyi üzerinde toplamayı çok seven bu ırk çok kısa süre içinde ailenizin bir parçası olacak. Her zaman sevilmek ve ilgi görmek istediği gibi, sahibinden de ayrılmak istemez.

5 – Bakımı

Bakımları diğer tüm evcil hayvanlarda olduğu gibi özen ve sorumluluk ister. Tüy bakımları biraz zahmetli olabilir. Mevsim geçişlerinde tüy dökülmeleri gözlemlenebilmektedir. Her gün düzenli bir biçimde taranması gerekmektedir. Aksi taktirde çok fazla tüy yutacakları için bazı sağlık problemleri yaşanabilir. Tiffanie Kedisi kumunun sürekli temiz olmasına takıntılı bir kedi cinsidir. Beslenme konusunda ekstra vitamin ve protein takviyesi yapılması bu kedi cinsinde oldukça önemlidir. Tırnaklarını doğal yöntemlerle törpüleyebilmesi için ağaç parçası ya da tırmalama tahtası mutlaka bulunmalıdır. Sağlık kontrolleri ve aşılarının mutlaka düzenli ve takipli şekilde aksatılmadan yapılması gerekmektedir.

6 – Ev Bireyleri Ve Evde Bulunan Diğer Evcil Hayvanlarla İlişkisi

Nazik ve duygusal bir yapıya sahip olan Tiffanie Kedileri çocuklu aileler için oldukça ideal bir kedi cinsidir. Çocuklar ile olduğu kadar diğer evcil hayvanlarla da kontrollü bir biçimde tanıştırıldıklarında oldukça iyi geçinebilmektedirler. Özellikle yavruluktan itibaren köpekler ile aynı ortamda büyütüldüğünde çok iyi anlaştıkları gözlemlenmiştir.

1pati.com’da yer alan makaleler tecrübeli hayvan sahiplerinden alınan değerli bilgiler , detaylı araştırmalar sonucunda hazırlanan uzman görüş onayı almış yazılardır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

48

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
36
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
40
Aşık Oldum
Hmmm Hmmm
50
Hmmm
HSSKTİR HSSKTİR
20
HSSKTİR
Korktum Korktum
25
Korktum
Sinirlendim Sinirlendim
15
Sinirlendim
Üzüldüm Üzüldüm
30
Üzüldüm
Beğendim Beğendim
5
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
45
Sesli Güldüm
Muharrem KAZAN

İnsan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz. AnatoIe France

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir