Siyam Kedisi Bakımı Ve Özellikleri


Siyam kedileri nadir tüy dökmeleri, sevecen tavırları ve mavi gözleriyle evde beslenmeye en uygun kedi cinsidir. Siyam kedileri farklı tonlarda miyavlayarak size…

1 – Tarihi

Asya’nın güneydoğusunda yer alan resmi adı Tayland olan siyamda ilk kez ortaya çıkmıştır. Tapınak ve Thai kedisi olarak da bilinmektedirler. Köklü geçmişe sahip bu ırkın tanınması ise 1878 tarihinde Siyam Kralının İngiltere başkonsolosu olan Oven Gould’a bir siyam kedisi hediye etmesiyle başlar. Daha sonrasında bu kedi ırkının çok sevilmesiyle ilk önce Amerika’ya oradan da Avrupa ülkelerine götürülerek üretilmeye başlanmıştır. Günümüzde farklı türlerde siyam kedileri oluşturmak için bir takım üreme çalışmaları yapılmaktadır. Sonucunda ise siyamın, redpoint, bluepoint, lilapoint gibi türleri de ortaya çıkmıştır. Bu ırkın anavatanın Tayland olduğu resmi olarak kabul edilmiştir. Bu kedi ırkı tapınaklarda da oldukça fazla tasvir edilmişlerdir.

2 – Boyutları Ve Ağırlığı

Siyam kedilerinin ağırlıkları bakım şartlarına göre değişse de genelde 5-10 Kilogram arasında görülür. Siyam kedileri beslenme alışkanlığına göre 15 kilograma kadar ulaşabilmektedir.

3 – Siyam Kedileri Ne Kadar Süre Yaşar?

26 Mart 1986 yılında Texas da doğan bir siyam kedisi hala hayattadır. Çok güçlü ve dayanıklı olan siyam kedileri bakım şartlarına göre değişkenlik gösterse de ortalama 20 yıl yaşamaktadırlar.

4 – Karakteristik Özellikleri

Siyam kedileri normal kedilerden daha fazla inatçı bir kedi cinsidir. Geleneksel olan bu kedi cinsi akıllı ve cana yakındır. Bağ kurdukları insanlarla samimi şekilde farklı tonlarda miyavlayarak iletişime geçerler. Siyam kedilerinin en büyük özellikleri oyun oynadıkları sırada tırnaklarını tamamen kapatırlar. Bir siyam kedisi tarafından tırnaklanma olayı pek görülmeyen bir olaydır. Kendi kuyruklarıyla oynamayı çok seven siyam kedileri konuşkan bir kedi olarak bilinir. İstediklerini farklı tonlarda miyavlayarak anlatmaya çalışırlar. Siyam kedileri erken yaşlarda eğitilirse sizin doğru ve yanlış olarak nitelendirdiğiniz tüm her şeyi anlayacak ve sizin standartlarınıza göre yaşayacaktır. Safkan olan siyam kedileri gün içerisinde yaptıklarını size anlatmaya çalışırken bolca miyavlayacaktır.

5 – Bakımı

Siyam kedilerinin kısa ve yumuşak tüylerinin haftada en az 1-2 defa taranması gerekmektedir. Tüylerinin kısa olmasından dolayı fazla tüy dökmeyen siyam kedileri bakımı en kolay kedi cinsidir. Ayrıca göz bakımı da diğer tüm ırklarda olduğu gibi aksatılmaması gereken bir bakım ihtiyacıdır. Gözlerinde biriken çapakların yumuşak bir materyal ile veterinerinize danışarak aldığınız ilaç ile mutlaka temizlenmesi gerekmektedir.

6 – Ev Bireyleri Ve Evde Bulunan Diğer Evcil Hayvanlarla İlişkisi

Siyam kedileri evde bulunan diğer evcil hayvanlarla ve diğer ev bireyleriyle gayet iyi anlaşırlar. İlginç bir şekilde köpeklerden korkmayan siyam kedileri köpeklerle oynamaktan ekstra hoşlanmaktadırlar. Bilimsel olarak kanıtlanan her kedinin karakteri farklı olabileceği bu özellik siyam kedilerinde de gözükmektedir.

1pati.com’da yer alan makaleler tecrübeli hayvan sahiplerinden alınan değerli bilgiler , detaylı araştırmalar sonucunda hazırlanan uzman görüş onayı almış yazılardır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

47

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
15
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
20
Aşık Oldum
Hmmm Hmmm
30
Hmmm
HSSKTİR HSSKTİR
50
HSSKTİR
Korktum Korktum
5
Korktum
Sinirlendim Sinirlendim
45
Sinirlendim
Üzüldüm Üzüldüm
10
Üzüldüm
Beğendim Beğendim
35
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
25
Sesli Güldüm
Muharrem KAZAN

İnsan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz. AnatoIe France

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir