Sfenks Kedisi Bakımı Ve Özellikleri


Sfenks kedi cinsi dünya üzerindeki birkaç sayılı tüysüz kedi ırkından birisidir. İlk olarak Kanada’nın en büyük şehri olan Toronto da görülmüştür. Göçmenlerin…

1 – Tarihi

Sfenks kedi cinsi dünya üzerindeki birkaç sayılı tüysüz kedi ırkından birisidir. İlk olarak Kanada’nın en büyük şehri olan Toronto da görülmüştür. Göçmenlerin oluşturduğu bu kasabada kısa sürede sıra dışı görüntüleri sayesinde çok ilgi görmüştürler. Bu tür tesadüf eseri hiçbir genetik mutasyona uğramadan ortaya çıkmıştır. Mısır sfenksi efsanevi bir yaratıktır ve bu kediyle bir bağlantısı yoktur.

2 – Boyutları Ve Ağırlığı

Bakım ve ortam koşullarına göre değişkenlik gösterse de Sfenks kedilerinin ağırlıkları 3 ila 7 kilo arasında değişir. Yemek yemeyi çok seven bu türünün bazı kilo problemi çeken örnekleri de vardır. İri ve duygusal gözlere sahiptirler. Kuyruklarının inceliği fareyi anımsatan bir yapıya sahiptir. Çok farklı renk tonlarına sahiptirler. En garip özellikleri ise Benjamin Button’un tuhaf hikayesini andıran büyüdükçe kırışıklıklarından ve yaşlı görünümünden kurtulmaları ve büyüdükçe derilerinin düzleşip gerilmesidir.

3 – Sfenks Kedileri Ne Kadar Süre Yaşar?

Ortalama 13 ila 15 yıl arasında bir yaşama sahip olan sfenks kedileri uzun ve sağlıklı yıllar geçirmesi için tüm bakımlarının aksatılmadan yapılması gerekmektedir.

4 – Karakteristik Özellikleri

Bazılarına göre ürkütücü olan görüntüsünün aksine oldukça güzel huylu sıcak kanlı duygusal ve sevimli bir türdür. Sfenks kedisini severken sizde sanki yunus balığına dokunuyormuşçasına bir his uyandırır. Deri yapısı insanda merak ve dokunma isteği uyandırır. Bu kedi gittiği her ortamda dış görünümleriyle kendilerini belli eder bütün dikkatleri üzerine çeker. Bilimsel araştırmalar sonucunda psikolojik rahatsızlıkları olan insanlarda terapi amaçlı da kullanılmışlardır. İnsan ırkıyla en iyi iletişim kurabilen kedi ırkı olduğu kanıtlanmıştır. Meraklı olan bu gezginler ilgi göstermediğinizde dikkatinizi çekmek için birçok yol deneyebilir.

5 – Bakımı

Sfenks kedisini almadan önce tüyleri olmadığı için tüy derdimiz olmayacağını düşünebilirsiniz. Lakin bu düşünce çok yanlıştır ve sağlıkları için bu düşünceye sahip olmamanız önerilmektedir aksi taktirde bu güzel kediyi büyük bir tehlikeye sokabilirsiniz. Sfenks kedilerinin vücutlarını sürekli nemli tutmanız çok önemlidir. Belli aralıklarla deri besleyici losyon ve yağ sürülmesi gerekmektedir. Eğer önemsemezseniz kedinizde daha sonra cilt ve deri hastalıkları oluşabilir. Sfenks kedileri enteresan bir biçimde ağız bakımına ihtiyaç duyar. Hassas diş etleri oluşu nedeni ile en az hafta da bir kez ağız bakimi yapmanız gerekmektedir. İri ve duygusal gözlere sahip bu kedilerin göz bakimi da çok önemlidir. Oluşan çapakların ve akıntıların düzenli temizlenmesi gereklidir. Arada bir kulaklarında biriken kirlerin enfeksiyon oluşturmaması adına temizlenmesi gerekmektedir. Veterinerinize danışarak bu işlem için üretilmiş ilaçları edinebilirsiniz. Bu ilaçların uygulanmasında makyaj pamuğu gibi yumuşak kedinizin kulağına zarar vermeyecek bir materyal kullanılması tavsiye edilir.

6 – Ev Bireyleri Ve Evde Bulunan Diğer Evcil Hayvanlarla İlişkisi

     Sfenks Kedisi güçlü duygusal bağlar kurmaları sebebi ile ailelerce çok tercih edilen bir kedi cinsidir. Bilinçli anne ve babalar çocuklarının hayvanlarla iletişiminin küçük yaslardan itibaren kuvvetli olmasının onlara gelecekte iyi huylu bir karaktere sahip olmasında en büyük zemini oluşturacağını çok iyi bilir. Sfenks Kedi cinsi evdeki diğer hayvanlarla ve farklı köpek cinsleriyle de çok iyi anlaşır.

1pati.com’da yer alan makaleler tecrübeli hayvan sahiplerinden alınan değerli bilgiler , detaylı araştırmalar sonucunda hazırlanan uzman görüş onayı almış yazılardır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

49

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
11
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
16
Aşık Oldum
Hmmm Hmmm
25
Hmmm
HSSKTİR HSSKTİR
45
HSSKTİR
Korktum Korktum
50
Korktum
Sinirlendim Sinirlendim
40
Sinirlendim
Üzüldüm Üzüldüm
5
Üzüldüm
Beğendim Beğendim
30
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
20
Sesli Güldüm
Muharrem KAZAN

İnsan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz. AnatoIe France

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir