Scottish Fold Bakımı Ve Özellikleri


Sevimliliği ve uysallığıyla herkesin ilgisini çeken Scottish Fold cinsini gelin yakından tanıyalım! Kıvrık kulaklara ve dikkat çekici bir renge sahip olan…

1- Tarihi

Scottish fold ilk olarak 1961 tarihinde İskoçya’da güzel bir iskoç yağmuru altında William Ross adındaki bir çiftçi tarafından keşfedilmiştir. İskoçya’da Couper Angus kasabası yolu üzerinde bir çiftliğe sahip olan William Ross penceresinden yağmuru seyrederken gözüne komşusunun çiftliğinde dolaşan kulakları olağan dışı bir kedi çarpar. Beyaz tavşanı andıran kıvrık kulaklara sahip Susie isimli bu kediyle tanışan William Ross bu sevimli kediye hayran kalır. Susie’nin bir anne olduğunu fark eden Ross annesine tıpatıp benzeyen bir yavruyu alır ve bu sevimli yavruya Snooks ismini verir. 

     Bu sevimli kedinin görünüşüne karşı günden güne hayranlığı artan Ross un aklına bir fikir gelir. Bir genetik uzmanı olan Pat Turner den yardım isteyerek. Bir üreme programı başlatır. Üçüncü yılın sonunda 42 si kıvrık kulaklara sahip 76 yavru elde eder. Daha sonrasında Ross bu kediyi tanıtabilmek için kedi şovlarına katılmaya başlar. İlk olarak Scottish Foldun kulaklarını tavşana benzeten insanlar bu ırka Lops adını takar. Ross Birleşik Krallığın Governing Council Of The Can Fancy (GCCF) adında bir kedi ırkı kuruluşu olduğunu öğrenir. Ross bulduğu bu yeni ırkın kayıtlara geçmesi için GCCF ye gider ve orada bu yeni ırkı kaydettirir fakat kurul bu sevimli kedinin taşıdığı genetik sorunlardan endişelenerek bu ırkı 1971 yılında kaydetmeyi bırakır.

2- Boyutları Ve Ağırlığı

Sağlıklı bir Scottish Fold cinsi kedilerin Erkekleri 4 ile 6 kilo ağırlığında, dişileriyse 2 ile 7 kilo arasındadır. Bu kediler kısa ve güçlü bir bacak yapısına sahiptirler.

     Tüyleri sık ve kısadır. Renkleri genellikle görülen renkleri gri ve fümedir. Fakat çift renkli krem, portakal gibi tüy renkleri olanları da görülür. Göz renkleri genel olarak altın ve bakırdır. Yuvarlak bir kafa ve ortalama bir göz yapısına sahiptirler. Doğduklarında düz olan kulakları büyüdükçe kıvrılır. İklimin scottish foldun kulakları üzerinde büyük bir etkisi vardır. Soğuk iklimli yerlerde bu kedilerin kulakları inanılmaz derecede kapanırken. Sıcak iklimli yerlerde dikleşmeye meyilli var gibi durur.

3- Scottish Fold Kedileri Ne Kadar Süre Yaşar?

Bu kedilerin ortalama yaşam süreleri 12 ile 14 yıl arasındadır. Maalesef bu tatlı kedi yaşamının büyük kısmını sağlık sorunlarıyla geçirir.

4- Karakteristik Özellikleri

Sakin bir yapıya sahip bu kediler çok uysal ve sıcak kanlıdır. Oyun oynamayı çok severler. Tek başlarına yalnız kalmayı pek sevmezler. Genellikle scottish fold cinsi Sahibinin kucağında oturmayı etrafında dolaşmayı sever. Çocuklar ve diğer hayvanlarla gayet iyi anlaşırlar. Ayrıca bu kedinin kendine has bir oturma şekli mevcuttur.

5- Bakımı

Eğer bir Scottish Fold a sahipseniz yada sahiplenmek satın almak istiyorsanız bu kedilerde en dikkat edilmesi gereken yerlerin kulakları olduğunu bilmelisiniz. Eğer düzenli olarak kulaklarını temizlemeseniz Enfeksiyon ve uyuz gibi sorunlar görülür. Bu kedi ırkı tür aşırı tüy dökmez. Haftada 1 defa taramanız tüylerinin daha sağlıklı uzamasını sağlar ve dökülmesini engeller.

     Küçük yaştan itibaren tırnak bakımına başlanması ve kedinizin buna alışması çok önemlidir. Kedilerin göz bakımı da bir diğer önemli konudur. Kedilerin gözlerinde oluşan çapaklar zamanla bakteri oluşturur bunun sonucunda da enfeksiyon oluşabilir. Kedinizin gözündeki çapakları düzenli olarak temizlemeniz bu hususta çok önemlidir. Mama seçimi ve düzeni de çok önemlidir. İdeal mama kedinin mide ve bağırsak sisteminin düzgün çalışmasını sağlar. Mama seçimi düzgün yapılmazsa ileride sağlık sorunlarıyla karşılaşılabilecek bir risk oluşur.

     Öncelikle mama seçiminde kedinizin yaşını dikkate alınmalıdır. Çünkü her yaşta kedinizin besin değeri ihtiyaçları farklıdır. Mama seçimi yaparken güvenilir, kaliteli ve besin değerleri açısından zengin olmasına dikkat edilmelidir. Bu ırk da uygun mama sağlıklı ve hareketli bir kedi demektir.

6- Ev Bireyleri Ve Evde Bulunan Diğer Evcil Hayvanlarla İlişkisi

Bu ırk çocuklarla çok iyi anlaştıkları için çocukları olan ailelerin tercihidir. Oyun oynamayı çok seven Scottish Fold cinsi kediler sizin oyun davetinizi asla geri çevirmez. Diğer kedi türlerin aksine bu kedi türü yabancı kedi ve köpeklere karşı bölgeci ve saldırgan yaklaşmaz. Evinize gelen yabancılarla ve çocuklarla, farklı cinsten kedi ve köpeklere genel olarak çok sıcak kanlı yaklaşır.

1pati.com’da yer alan makaleler tecrübeli hayvan sahiplerinden alınan değerli bilgiler , detaylı araştırmalar sonucunda hazırlanan uzman görüş onayı almış yazılardır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

48

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
10
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
15
Aşık Oldum
Hmmm Hmmm
26
Hmmm
HSSKTİR HSSKTİR
46
HSSKTİR
Korktum Korktum
50
Korktum
Sinirlendim Sinirlendim
40
Sinirlendim
Üzüldüm Üzüldüm
5
Üzüldüm
Beğendim Beğendim
31
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
21
Sesli Güldüm
Muharrem KAZAN

İnsan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz. AnatoIe France

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir