Norveç Orman Kedisi Bakımı Ve Özellikleri


Norveç Orman Kedisi adından da anlaşabileceği üzere Norveç kökenlidir. Norveç’in soğuk iklimine uygun tasarlanmış bir kürke sahiptir. Ataları milattan sonra…

1 – Tarihi

Norveç Orman Kedisi adından da anlaşabileceği üzere Norveç kökenlidir. Norveç’in soğuk iklimine uygun tasarlanmış bir kürke sahiptir. Ataları milattan sonra 1000’li yıllarda Vikingler tarafından büyük Britanya’dan getirilen kısa siyah beyaz tüylü kediler olduğu düşünülmektedir. Norveç Orman Kedileriyle ilgili bir başka teoride haçlılar tarafından Norveç’e getirilen uzun tüylü kedilerden türediğidir. Gelen bu kedilerin yabani hayvanlarla çiftleşerek şu an ki Norveç Orman Kedisini oluşturduğu düşünülmektedir. Orman kedisi görünümü sebebinden dolayı sırasıyla Rusya ve Türkiye’ye gelen uzun tüylere sahip Sibirya ve Ankara Kedilerinin de bu türün atası olarak bilinmektedir. İskandinav efsanelerinde diğer kedilerin baş edemediği dik kayalara tırmanmak gibi büyük yeteneklere sahip olduklarından dağda yaşayan kedi perileri olarak da bilinmektedir. Norveç orman kedileri çok usta birer tırmanışçıdırlar. Yüzyıllarca Norveç’in soğuk ve karlı ormanlarında yaşadıkları düşünülmektedir.

     Daha sonra avcılık yeteneklerinin de fark edilmesiyle Norveç çiftçileri bu kedi cinsinin çiftliklerde çok fazla işe yarayacağını düşünerek yanlarına almışlardır. 1908 de bu cinse adanmış ilk organizasyon olan Norveç Kedi Kulübü Norveç’in başkenti olan Oslo da kurulmuştur. Kuruluşun amacı bu kedi ırkını koruma altına almaktır. 2.Dünya savaşı nedeniyle bu kedi cinsinin soyu nerdeyse tükenme noktasına gelmiştir. 1950 yılında 5.Kral Olav Norveç Orman Kedisini Norveç’in resmi kedisi olarak ilan etmiştir. 2000’li yıllardan itibaren yılda yaklaşık 500 doğumun yaşandığı Fransa da en popüler 5 Kedi cinsi arasında bulunmaktadır.

2 – Boyutları Ve Ağırlığı

 Bakım ve ortam şartlarına bağlı olarak Norveç Orman Kedileri 10 Kilograma kadar ulaşabilen ağırlıklara sahiptirler. Gövdeleri kadar uzunlukta bir kuyruğa sahiptirler.

3 – Norveç Orman Kedileri Ne Kadar Süre Yaşar?

Olgunlaşma süresi yaklaşık 5 yılı bulan Norveç Orman Kedileri bakım şartlarına da bağlı olarak 10-12 yıla kadar yaşayabilmektedirler. 

4 – Karakteristik Özellikleri

Norveç Orman Kedilerinin ipeksi yumuşak tüyleri vardır. Sivri ve keskin avlanmaya uygun kulaklara sahiptirler. Soğuklara karşı tam bir yalıtım sağlayan kürklere sahiptirler. Kafa yapıları üçgen, altın rengi parlak bademi anımsatan gözlere sahiptirler.

      Norveç Orman Kedileri bölgeci bir kedi cinsidir. Sınırlarını koruma içgüdüsü oldukça kuvvetlidir. Gün boyu bölgelerinde etrafta dolanarak bir problem olup olmadığını kontrol ederler. Bu kedi cinsi için geniş bahçeli bir evinizin olması iyi olacaktır. Doğasında avcı ruhundan asla vazgeçmezler. Sadık bir kedi cinsidir. Bağ kurabilir yapıları mevcuttur. Özgüveni yüksek ve cesur bir kedi cinsidir. Yabancılara karşı biraz tavırlı bir kedi cinsi olsa da kısa sürede arkadaşlık kurabilirler. İnsanlara karşı çok fazla miyavlamaktadırlar. 

5 – Bakımı

Bakımları diğer tüm evcil hayvanlarda olduğu gibi özen ve sorumluluk ister. Tüy bakımları biraz zahmetli olabilir. Mevsim geçişlerinde tüy dökülmeleri gözlemlenebilmektedir. Her gün düzenli bir biçimde taranması gerekmektedir. Aksi taktirde çok fazla tüy yutacakları için bazı sağlık problemleri yaşanabilir. Norveç Orman Kedisi kumunun sürekli temiz olmasına takıntılı bir kedi cinsidir. Beslenme konusunda ekstra vitamin ve protein takviyesi yapılması bu kedi cinsinde oldukça önemlidir. Tırnaklarını doğal yöntemlerle törpüleyebilmesi için ağaç parçası yada tırmalama tahtası mutlaka bulunmalıdır. Sağlık kontrolleri ve aşılarının mutlaka düzenli ve takipli şekilde aksatılmadan yapılması gerekmektedir.

6 – Ev Bireyleri Ve Evde Bulunan Diğer Evcil Hayvanlarla İlişkisi

Nazik ve duygusal bir yapıya sahip olan Norveç Orman Kedileri çocuklu aileler için oldukça ideal bir kedi cinsidir. Çocuklar ile olduğu kadar diğer evcil hayvanlarla da kontrollü bir biçimde tanıştırıldıklarında oldukça iyi geçinebilmektedirler. Özellikle yavruluktan itibaren köpekler ile aynı ortamda büyütüldüğünde çok iyi anlaştıkları gözlemlenmiştir. Avcı doğaları nedeniyle balık, kuş, hamster gibi diğer evcil hayvanlarla aynı ortamda bulunması sakıncalıdır.

1pati.com’da yer alan makaleler tecrübeli hayvan sahiplerinden alınan değerli bilgiler , detaylı araştırmalar sonucunda hazırlanan uzman görüş onayı almış yazılardır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

55

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
30
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
35
Aşık Oldum
Hmmm Hmmm
45
Hmmm
HSSKTİR HSSKTİR
15
HSSKTİR
Korktum Korktum
20
Korktum
Sinirlendim Sinirlendim
10
Sinirlendim
Üzüldüm Üzüldüm
25
Üzüldüm
Beğendim Beğendim
50
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
40
Sesli Güldüm
Muharrem KAZAN

İnsan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz. AnatoIe France

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir