Mavi Rus Kedisi Bakımı Ve Özellikleri


Mavi Rus kedileri Kaslı bir yapıya sahip olmaları nedeniyle bazı bölgeler de kedilerin dobermanı olarak da anılmaktadırlar. Tüylerinin renkleriyle oldukça dikkat…

1 – Tarihi

Mavi Rus kedileri isminden de anlaşılacağı üzere Rusya kökenli bir kedi cinsidir. Hiçbir genetik mutasyona uğramamış Mavi Rus kedileri tamamen safkan kedilerdir. Bu kedilerin Avrupa’ya yayılmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi Kuzey Rusya’da beyaz denizin liman şehri Arkhangelsk kentinde bulunan limanlara gelen İngilizler sayesinde olduğu bilinir. Kalın kürkleri soğuk havalara karşı bir kalkan görevi görmektedir. Geçmiş tarihlerde doğada vahşi olarak dolaşan Mavi Rus kedileri kürkleri nedeniyle avcılar tarafından oldukça fazla avlanmışlardır. Daha sonrasında popüler bir ev hayvanı olarak benimsenmiş ve neslinin tükenmesinin önüne geçilmiş, avlanmaları yasaklanmıştır. 2. Dünya savaşı sırasında fazlaca Mavi Rus kedisinin öldüğü bilinmektedir. İngiliz kedi yetiştiricileri derneği Mavi Rus kedisinin türünün yok olmaması için bu cinsi koruma ve üreme programına almıştır.

2 – Boyutları Ve Ağırlığı

Gerekli ortam koşulları sağlandığında Mavi Rus kedilerinin Erkek olanları 6 dişi olanları ise 5 kilograma kadar ulaşabilir. Mavi Rus kedilerinin fazla kilo almaları durumunda veterinere danışarak kiloların kontrol altına alınması gerekmektedir.

3 – Mavi Rus Kedileri Ne Kadar Süre Yaşar?

15-20 yıla kadar yaşadıkları görülmüştür. Mavi Rus kedilerinin en sağlıklı kediler arasında yer aldığı bilinmektedir. Çok fazla kilo almaları durumunda hastalıkları önlemek için düzenli beslenme programına sokulmalıdır. Mavi Rus kedilerinin bilinen hiçbir kalıtsal hastalığı yoktur. Düzgün ortam ve bakım şartları sağlandığında 20 yılı geçkin yaşayabildikleri gözlemlenmiştir. Mavi Rus kedileri en uzun yaşam süresine sahip kedi cinsi olarak bilinmektedir.

4 – Karakteristik Özellikleri

Mavi Rus kedileri ağırbaşlı olmaları sebebiyle sahiplerinin de yardımı ile kolay eğitilebilir bir kedi cinsidir. Oyun oynamaktan sıkılmadıkları ve çok hoşlandıkları gözlemlenmiştir.                Kedinizle ilgilenmediğiniz ya da oynamadığınız zamanlarda depresyon ve stres gözlemlenebilir. Güneş ışığından fazlaca hoşlanan Mavi Rus kedileri güneş ışığı altında oyun oynamayı ve uyumayı daha fazla sevdikleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Sırnaşık bir kedi ırkı olmayan Mavi Rus kedileri sadece ev halkıyla ilişki kurmaktan hoşlanır. Mavi Rus kedilerinin en belirgin özelliği sesten ciddi derecede korkmalıdır. Çok ciddi gürültülü ortamlarda bulunan Mavi Rus kedilerinde stres kaynaklı hastalıkların oluştuğu bilinir. Evlerinde bu kedi cinsini besleyen ailelerin elektrikli süpürge, fön makinesi gibi günlük yaşantıda kullandığımız bu aletlerin seslerine karşı ekstra hassas davranması gerekmektedir. Günümüzde bu kedi cinsinin sesten bu derece korkmalarının sebebinin bilimsel araştırmalarla 2.dünya savaşından kalan genetik bir psikolojik sendrom olduğu kanıtlanmıştır. Hijyen konusunda oldukça titiz olan Mavi Rus kedilerinin bu özelliğinden dolayı bakımları da oldukça zordur.

     Mavi Rus kedileri Kaslı bir yapıya sahip olmaları nedeniyle bazı bölgeler de kedilerin dobermanı olarak da anılmaktadırlar. Tüylerinin renkleriyle oldukça dikkat çekici olan Mavi Rus kedileri fazla ilgiden bunalabilir. Genellikle gri gibi gözüken tüyler aslında düz parlak mavi ve uçlara doğru parlak gümüş olarak gözükür. Doğduklarında sarı renkte olan gözleri büyüdükçe değişmektedir. Canlı parlak bir yeşile doğru geçiş yapan gözleri oldukça keskindir. 

5 – Bakımı

Mavi Rus kedileri sık ve çok uzamayan tüylere sahiptir. Bu sebepten dolayı haftada 1-2 kere taranması yeterli olacaktır. Suyu çok sevmeyen Mavi Rus kedileri mevsim geçişlerinde çok tüy dökeceğinden dolayı yıkama esnasında oldukça dikkat edilmesi gereken bir kedi cinsidir. Ağız ve diş bakımının düzenli bir şekilde aksatılmadan yapılması gerekmektedir. Göz çapaklarının aralıklarla veterinerinizin önerdiği bir ilaç ile temizlenmesiyle ileride yaşanabilecek ciddi göz hastalıklarının da önüne geçecektir. Kulak içlerini de düzenli kontrol etmek şayet kirli gözüküyor ise yine veterinerinizin tavsiye ettiği ilaç ile temizlenmesi birçok duyma probleminin ve farklı hastalıkların önlenmesini sağlayacaktır. Kumunun düzenli temizlenmesi oldukça önemlidir. Düzenli temizlenmeyen kumlardan dolayı ciddi hastalıklar kapabilir. Çok titiz bir karaktere sahip olan bu kedi cinsinin mama ve su kabının sürekli taze ve temiz tutulması hem sağlığı hem de kedinizle olan uyumu arttıracaktır.

6 – Ev Bireyleri Ve Evde Bulunan Diğer Evcil Hayvanlarla İlişkisi

Mavi Rus kedileri su, yemek ve tuvalet konusunda çok titiz bir kedi cinsidir. Çevre düzenlemelerini ve evdeki diğer yabancı kedilerden pek hoşlanmazlar. Yavruları karşısında oldukça hassas olan Mavi Rus kedileri yavrularının ağlama diye tabir ettiğimiz durumların da yavruları için her şeyi yapabildikleri bilinmektedir. Sesten ve gürültüden hoşlanmayan Mavi Rus kedileri özellikle yavrularının çok ses çıkarması durumunda yanlarından ayrılmadıkları gözlemlenmiştir. Eve gelen yabancı misafirlerden pek hoşlanmadıkları bilinir. Köpeklerle ve evdeki diğer evcil hayvanlarla arası pek de iyi sayılmaz ve saldırgan tavırlar gösterebilirler.

1pati.com’da yer alan makaleler tecrübeli hayvan sahiplerinden alınan değerli bilgiler , detaylı araştırmalar sonucunda hazırlanan uzman görüş onayı almış yazılardır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

49

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
40
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
45
Aşık Oldum
Hmmm Hmmm
5
Hmmm
HSSKTİR HSSKTİR
25
HSSKTİR
Korktum Korktum
30
Korktum
Sinirlendim Sinirlendim
20
Sinirlendim
Üzüldüm Üzüldüm
35
Üzüldüm
Beğendim Beğendim
10
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
50
Sesli Güldüm
Muharrem KAZAN

İnsan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz. AnatoIe France

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir