Maine Coon Kedisi Bakımı Ve Özellikleri


İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin en kuzeydoğusunda bulunan Maine eyaletinde tespit edilmiştirler. Maine eyaletinin resmi kedisi unvanına sahip…

1 – Tarihi

İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin en kuzeydoğusunda bulunan Maine eyaletinde tespit edilmiştirler. Maine eyaletinin resmi kedisi unvanına sahiptirler. Kendilerine özgün fiziksel görünümleri ve değerli avcılık yeteneklerine sahip oluşlarıyla kısa sürede bölgedeki insanlar tarafından çok sevilmiştir. Maine Coon cinsi 19 yüzyılın sonlarında kedi gösterilerinde çok popülerdi ancak 20.yüzyılın başlarındayken deniz aşırı ülkelerden gelen uzun tüylü kedi ırkları varlığını tehdit etti. Bu kedi ırkı Amerikan Federal Biyolojik araştırma kurulu tarafından 1993 yılında resmi olarak kayıtlara geçmiştir.

     Maine Coon hakkında tutarsız bazı efsanevi teoriler ortaya atılmıştır. Bir rakunla vahşi bir kedinin çiftleşmesinden ortaya çıktığı yada bir kediyle vaşağın çiftleşmesinden türediği gibi.

2 – Boyutları Ve Ağırlığı

Sağlıklı yetişkin bir Maine Coon cinsi kedi erkeği 5 ila 9 kilo ağırlığında, dişileri ise 3 ila 6 kilo arasındadır. Kaşmiri andıran tüyleri sayesinde soğuğa harika bir şekilde adapte olurlar. Sıcağı hiç sevmezler. Suya bayılırlar. Bu kedi cinsi suyun içinde saatlerce vakit geçirebilir. Akan sudan su içmeyi çok severler. Dünyadaki en iri evcil kedidir. Boyları 1 metreyi bulabilir. Maine Coon cinsi kediler oldukça zekidirler. Oyun oynamayı her kedi gibi çok severler. Usta birer avcılardır. İnsana sadık ve sevecen bir türdür. Devasa büyüklüklerine rağmen insanı rahatsız etmenin aksine bir melodi dinliyormuş edası uyandıran seslere sahiptirler. Aslanı andıran kabarık boyun tüylerine vaşağı andıran sivri kulaklara sahiptirler. Tüyleri genel olarak leylak siyah beyaz gri ve çikolata olarak görülür.

3 – Maine Coon Kedileri Ne Kadar Süre Yaşar?

Maine Coon cinsi kediler ortalama 12 ile 17 yıl yaşadıkları biliniyor. Eğer dostunuzun uzun ve de sağlıklı yaşamasını istiyorsanız. Tıpkı bizler gibi düzenli yemek düzenli sağlık kontrolleri olduğunu unutmamalısınız. Bakımını ve aşılarını önemsemeli onların ihtiyacına uygun vitamin ve besin değeri yüksek kaliteli mamalar tercih etmelisiniz.

4 – Karakteristik Özellikleri

Devasa boyutlara ulaşabilmelerine rağmen çok naziktirler. Lakapları “Gentle Giant” yani centilmen devdir. 

     Kış için biçilmiş kaftan olan tüyleri nedeniyle Sıcak iklimi hiç sevmezler. Fakat onlarla oynarken aşağılama gibi bir hareketiniz olmaması konusunda kesinlikle dikkat etmelisiniz aksi taktirde Maine Coon cinsi kedilerin içinde yatan orman kedisi ruhuyla tanışmak içten bile değildir. Sadık ve oldukça zekidirler. Bu kedi ırkı çiftleşme dönemlerinde bile huzursuz bir karaktere bürünmezler. Bu kediler içinde oldukça nadir bir özelliktir.

5 – Bakımı

Uzun tüylere sahip Maine Coon cinsi kedilerin sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri için tüy bakımlarının düzenli yapılması çok önemlidir. Suyu çok seven bu kedileri arada bir ılık suyla yıkamanız tüylerinin daha sağlıklı ve bakımlı olmasını sağlar. Tabi yıkandıktan sonra tüylerinin güzel bir şekilde kurutulması ihmal edilmemelidir. Küçük yaşlardan itibaren tırnak bakımına başlanması ve de kedinizin buna alışması da çok önemlidir. Maine Coon cinsi kedilerin göz bakımı çok önemlidir. Kediler her zaman gözlerinde oluşan çapakları kendileri temizleyemez bu çapakları temizlememeniz durumunda bakteri oluşumu ve mikrop kapma gözlemlenebilir. İdeal mama kedinizin mide ve bağırsak sisteminin düzgün çalışmasını sağlar. Maine Coon kedinizin ihtiyaçlarına uygun mama seçimi ileride sağlık sorunları yaşamaması adına çok önemlidir. Her yaşta besin ihtiyacı farklı olduğu için kedinize mama seçerken ilk olarak yaşı dikkate alınmalıdır. Doğru uygun mama sağlıklı haraketli bir kedi demektir. Kedinizin kumunu da mikrop kapmaması adına siz ve onun sağlığı için düzenli olarak temizlemesi ihmal edilmemelidir.

6 – Ev Bireyleri Ve Evde Bulunan Diğer Evcil Hayvanlarla İlişkisi

Kedilerle yakın ilişkiler kuranların bildiği üzere kediler hakkında bir genelleme yapmak yanlış olur. Onlarda tıpkı bizler gibi apayrı karakterler ve psikolojilere sahip olan canlılardır. Fakat tecrübeli kedi sahiplerinden almış olduğumuz değerli bilgiler ve de yapmış olduğumuz araştırmalar sonucunda Maine Coon erkeklerinin oyuncu bir karaktere sahip olduğunu dişilerinin ise daha olgun tavırlar sergilediği gözlemlenmiştir. Bir vaşak görünümüne sahip olsalar da çocukların ani hareketlerinden ürküp kaçarlar. Çevresindeki bütün olup biten hareketi pür dikkat izleyen Main Coon cinsi daha sonrasında çocuklara alışır ve onlarla güçlü bir bağ kurar. Beraber büyüdüğü hayvanlara karşı çok sıcakkanlıdır. Köpeği olan Maine Coon sahiplerinin köpeğini yürüyüşe çıkarttıklarında Main Coon kedilerinin de eşlik ettiği görülmüştür.

1pati.com’da yer alan makaleler tecrübeli hayvan sahiplerinden alınan değerli bilgiler , detaylı araştırmalar sonucunda hazırlanan uzman görüş onayı almış yazılardır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

52

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
10
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
15
Aşık Oldum
Hmmm Hmmm
25
Hmmm
HSSKTİR HSSKTİR
45
HSSKTİR
Korktum Korktum
51
Korktum
Sinirlendim Sinirlendim
40
Sinirlendim
Üzüldüm Üzüldüm
5
Üzüldüm
Beğendim Beğendim
31
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
21
Sesli Güldüm
Muharrem KAZAN

İnsan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz. AnatoIe France

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir