İran Kedisi Bakımı Ve Özellikleri


Nerdeyse her kedi ırkı ile bir bağlantısı olan bilinen en eski kedi ırkı olan iran kedileri persian adıyla da anılmaktadır. Kökenlerinin tamamı adında da belli olduğu gibi iran ülkesidir.

1 – Tarihi

  Nerdeyse her kedi ırkı ile bir bağlantısı olan bilinen en eski kedi ırkı olan iran kedileri persian adıyla da anılmaktadır. Kökenlerinin tamamı adında da belli olduğu gibi iran ülkesidir. İlk ortaya çıkış tarihi net belli olmamakla beraber 17.yy olarak bilinmektedir. Bu ırk tamamen doğal mutasyon sonucu ortaya çıkmış bir ırktır. Bu kedi ırkının da Avrupa’ya ulaşması 1600’lü yıllara dayanmaktadır.
      18 ve 19. Yüzyıllara kadar popülerliğini hep en üst seviyede tutan iran kedileri bu popülerliğini ırkın gelişiminde ve renk değişkenliğinde pozitif olarak kullanmıştır. Bugün tüm tüy ve göz renklerinde iran kedileri görülmektedir. 

2 – Boyutları ve Ağırlığı

Dişi ve erkek İran kedilerinde bu rakamlar farklılık gösterse de ortalama 3 kilogram ile 6 kilograma kadar değişken bir ağırlıktadır.

3 – Yaşam Süreleri

İran kedileri günümüzde ortalama iyi ortam şartları oluşturulduğu taktirde 10-15 yıl arasında yaşayabilmektedir. Bilinen en yaşlı İran kedisinin yaşı 28dir.

4 – Karakteristik Özellikleri

İran kedi ırkı sakin, sevecen ve sessiz olmalarıyla bilinmektedir. Her kedinin karakteristik özellikleri değişkenlik gösterdiği bilimsel olarak bilinse de İran kedi ırkı genelde kucakta olmaktan ve sürekli temas kurulmasını seven bir ırktır. Gerekli bakımların ve ilginin gösterilmesini kesinlikle geri çevirmeyen bu İran kedi ırkı sahiplerine çok sadık ve sevecen olabilir.

     Bu ırk sessiz ortamları fazlasıyla sevmesiyle bilinir. Çok fazla gürültülü ortamda pek fazla kalmayacaktır gürültü bulunan ortamdan uzaklaşacaktır. Ayrıca bu kedi ırkı diğer pek çok kedi ırkında olduğu gibi çok fazla ilgiyi de sevmemektedir sevmek istediğinizde sizden kaçabilir. İran kedi ırkı ev için en uygun kedi ırklarından bir tanesidir. Ev için uygun yapan nedenlerin başında tırmanmak, zıplamak gibi eylemlerden çok fazla hoşlanmamalarıdır genelde yerde durmayı tercih ederler. Ancak perde vb. yerlerde ilgisini çekebilecek aksesuarlar bu durumu tersine çevirebilir.

5 – Bakımı

İran kedileri bakıma en fazla ihtiyaç duyan kedi ırklarından bir tanesidir. Tüyleri sık ve yoğun olduğundan dolayı günlük periyotlar ile taranması gerekmektedir. Ayrıca topaklanan tüylerde kedinizin sağlığı açısından problem yaratabileceği için mutlaka itina ile topaklanan tüylerde topaklanma açılmalı eğer açma işlemi yapamıyorsanız mutlaka toparlanan kısımlar kesilmelidir. İran kedilerinin tüyleri çok fazla olmasından dolayı ayda 1 banyo yapılması tavsiye edilse de yaptığımız bir çok veteriner görüşmesinde bu kedi ırkının banyo yaptırılmasının doğru olmadığını aksi bir durum söz konusu olursa vebanyo yaptırılırsa mutlaka çok iyi şekilde kurutulması gerektiğinin bilgisine ulaştık kurutma işlemi çok fazla yapılmadığı taktirde tüy yoğunluğundan kaynaklanan topaklanmalar artacak ve doğru sıcak ortamda olmadığı için hastalanabilme durumu artacaktır ayrıca doğru kurutma yapılmadı zamanlarda mantar oluşumu da gözlemlenmiştir. Her kedi ırkında olduğu gibi iran kedileri de kendi temizliğini kendi yapmaktadır fakat bu temizlik esnasında tüy uzunluğu ve yoğunlukları fazla olduğundan tüy yutma problemi gerçekleşebilir bu problemlerde ileride çok ciddi sağlık problemleri yaratabilir bunu önlemenin en iyi yolu 2-3 günlük periyotlar ile malt macun kullanımıdır. Bu malt macun yutulan tüylerin kusarak veya dışkı yoluyla sağlıklı bir şekilde atılmasını sağlayacaktır. 

     İran kedilerinin anatomik açıdan kafatasındaki farklılıklardan dolayı mutlaka günlük olarak göz çevresindeki çapaklanmalar veteriner tavsiyesi olan göz temizleme solüsyonları kullanılarak temizlenmelidir.

6-Ev Bireyleri Ve Evde Bulunan Diğer Evcil Hayvanlarla İlişkisi

İran kedileri yukarıda da belirttiğimiz gibi çok fazla ilgiden bunalabilen bir kedi ırkıdır. Evdeki çocuk fertlerin çok fazla ilgi göstermesinden bunalabileceği için stres içerisine girebilir buda çocuklarla bu ırkın pek de uyum içerisinde yaşayamayacağının göstergesidir. Ayrıca evde bulunan diğer evcil hayvanlar ile de pek fazla anlaşamamaktadır.  Özellikle köpekler ile yaşarken çok ciddi stres içerisine girip kedi depresyonu dediğimiz depresif duruma girebilir.

1pati.com’da yer alan makaleler tecrübeli hayvan sahiplerinden alınan değerli bilgiler , detaylı araştırmalar sonucunda hazırlanan uzman görüş onayı almış yazılardır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

47

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
21
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
25
Aşık Oldum
Hmmm Hmmm
35
Hmmm
HSSKTİR HSSKTİR
5
HSSKTİR
Korktum Korktum
10
Korktum
Sinirlendim Sinirlendim
50
Sinirlendim
Üzüldüm Üzüldüm
15
Üzüldüm
Beğendim Beğendim
40
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
30
Sesli Güldüm
Muharrem KAZAN

İnsan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz. AnatoIe France

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir