Himalayan Kedisi Bakımı Ve Özellikleri


Himalayan Kedileri biraz fazla ilgi gerektirse de kesinlikle buna değecek bir arkadaştır. Somurtkan yüz ifadesi ve diğer kedi cinslerinden farklı karakterleriyle…

1 – Tarihi

İran kedisi ve siyam kedisinin birleşmesi sonucu ortaya çıkan bu kedi cinsi, 1931 yılında tanınmaya başlamıştır. Hem Siyam kedilerinin hem de İran kedilerinin özelliklerini taşıyan Himalayan kedileri 1930 yıllarda çoğaltılmaya başlanmıştır. Görünümleri sayesin de ilgi odağı olan Himalayan Kedileri profesyonel üreticilerin dikkatini çekince 1950’li yıllardan itibaren tüm dünyada popülasyonu artan bir kedi cinsidir.

     İngiliz ve Amerikan kedi üreticileri özel ilgi gören bu kedi cinsi ulusları arası kedi federasyonları tarafından 1980’li yıllarda İran Kedilerinin bir türü olarak kabul görmüştür. Himalayan kedileri farklı bir kedi ırkı olarak kabul edilse de bu konuda hala bilimsel araştırmalar yapılmaktadır.

2 – Boyutları Ve Ağırlığı

 Ortalama bir kilo ve boyutlara sahip olan Himalayan Kedileri bakım şartlarına ve ortam şartlarına bağlı olarak 3-6 kilogram arasında değişken bir ağırlığa sahiptir.

3 – Himalayan Kedileri Ne Kadar Süre Yaşar?

Himalayan kedileri bakımı ve aşılarının aksatılması durumunda 9-15 yıl arasında yaşayabildikleri bilinmektedir.

4 – Karakteristik Özellikleri

Atalarından olan İran Kedilerinin karakteristik özelliklerini taşıyan Himalayan Kedileri, sessiz, sakin ve sevecen bir karaktere sahiptirler. Ev içerisinde yaşayan Himalayan Kedileri, ev içerisinde özellikle sevdiği bir nokta belirler ve orda yatmaya daha fazla meyillidir. Kucakta oturmaktan çok fazla hoşlanan Himalayan Kedileri sürekli olarak bir noktada vakit geçirmeyi seven evcimen bir kedi cinsidir.

     Çok oyuncu bir kedi değildir. Fakat avlanma içgüdülerinden dolayı Himalayan Kedilerinin dikkatini çekecek renkli oyuncaklarla oyun oynamasını sağlayabilirsiniz. Fakat bilmeniz gereken bir şey de gün boyunca maksimum 1-2 saat oyun oynamaktadırlar. 

5 – Bakımı

Himalayan Kedilerinin bakımı diğer kedi cinslerine göre fazlaca zordur. Uzun tüylü bir kürke sahip olması nedeniyle günlük olarak taranması mutlaka gerekmektedir. Uzun tüylerinden dolayı kumunun temizliğine en fazla dikkat edilmesi gereken bir kedi cinsidir. Himalayan kedileri kumlarının kirli olmasından pek hoşlanmazlar ve bunu size farklı şekillerde gösterebilirler. Sık gözüken göz akıntılarının günlük olarak veteriner tavsiyesinde alınan bir ilaç ile temizlenmelidir.

6 – Ev Bireyleri Ve Evde Bulunan Diğer Evcil Hayvanlarla İlişkisi

Himalayan kedileri küçük çocuklu aileler için uygun bir kedi cinsi değildir. Sessizlikten ekstra hoşlanmaları nedeniyle çocuklarla pek fazla anlaşamamaktadır. Köpeklerden ve farklı diğer evcil hayvanlar ile anlaşması pek mümkün olmayan Himalayan Kedileri tek başına beslenmesi gereken bir evcil hayvandır.

1pati.com’da yer alan makaleler tecrübeli hayvan sahiplerinden alınan değerli bilgiler , detaylı araştırmalar sonucunda hazırlanan uzman görüş onayı almış yazılardır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

51

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
30
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
35
Aşık Oldum
Hmmm Hmmm
45
Hmmm
HSSKTİR HSSKTİR
15
HSSKTİR
Korktum Korktum
20
Korktum
Sinirlendim Sinirlendim
10
Sinirlendim
Üzüldüm Üzüldüm
25
Üzüldüm
Beğendim Beğendim
50
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
40
Sesli Güldüm
Muharrem KAZAN

İnsan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz. AnatoIe France

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir