Habeş Kedisi Bakımı Ve Özellikleri


Habeş kedileri çocuklu aileler tarafından çok tercih edilmesiyle bilinir. Bitmek bilmeyen enerjileri ile çocuklarla oyun oynamaktan çok hoşlanan Habeş kedileri…

1 – Tarihi

19. yüzyılda kuzey Afrika’da görev alan İngiliz askerleri Habeş kedisini yerel tüccarlardan satın alarak evlerine döndüklerinde bu kedi cinsi popüler olmaya başlamıştır. Bu kedi cinsinin kökeni Asya olduğu düşünülse de günümüzde Etiyopya olarak bilinen bölgede hala aktif bir şekilde popülasyonları olmasıdır. Habeş kedisinin tarihi antik mısırdaki kutsal kedilere kadar dayanmaktadır. Çoğu araştırmacılar bu kedilerin nereden geldiği hakkında ciddi teoriler ortaya atmıştır. Bu teorilerden en geçerli olanı ise Afrika’da görev yapan bir İngiliz’in zula isimli bir dişi Habeş kedisini ülkesine götürerek üreme programına sokması olarak bilinmektedir. Habeş kedisi İngiliz işaretlisi olarak da bilinmektedir. Sebebi ise işaretli tekir kısa kürke sahip olmasıdır. Antik mısır döneminde firavun Ramsey’in Habeş kralından bu kedilerden mısıra göndermesini istediği bilinmektedir. Sebebi ise antik mısır çizimlerinde bu kedinin çizimlerine bolca rastlanmasıdır. Öyle düşünülüyor ki Habeş kedisi insanlık tarihi kadar köklü bir tarihe sahiptir. Harper’s Weekly dergisi 1872 yılında yayınlanan serisinde kedi şovu adlı içeriğinde Habeş kedilerine bolca yer vermiştir. Habeş kedileri Somali kedilerinin de ataları olarak kabul görmüştür. 1927 yılında Paris’e getirilen Habeş kedileri ilk önce Avrupa’ya sonrasında ise tüm dünya genelinde yayılmıştır.

2 – Boyutları Ve Ağırlığı

Habeş kedileri doğru bakım koşullarında 4-7 kilogram arasında değişen bir ağırlığa sahiptirler. Çok aktif olan bu kedi cinsi kolay kolay kilo alamamaktadır. Fakat aşırı bir kilo durumunda veterinere başvurmanız gerekmektedir.

3 – Habeş Kedileri Ne Kadar Süre Yaşar?

Doğru ortam koşulları sağlandığında ve düzenli bakım, aşılarını gecikmemesi, düzenli sağlık kontrolüne dikkat edildiği sürece Habeş kedileri 9-15 yıl kadar yaşayabilirler.

4 – Karakteristik Özellikleri

Doğduktan 6. Haftaya kadar tüy renkleri anlaşılmazdır. Kaslı bir vücut yapısına sahiptirler. Dar ve üçgen bir kafa yapısına sahip olan Habeş kedilerinin kürk renkleri genelde kahve, koyu sarı, mavi, karaca, gümüş, açık kahverengi ve kızılımsı bir renktedir. Avcı bir ruha sahip Habeş kedileri çok hızlı ve çok çevik bir kedi cinsidir. Ciddi yükseklere atlayabilir ve tırmanma konusunda tam bir uzmandır. Habeş kedileri yüksek bir noktaya çıkıp etrafı gözlemeye bayılır. Çok az uyuyan Habeş kedileri oyuncu bir karaktere sahiptir. Habeş kedileri sadece kendileri istedikleri zaman kendilerini sevdirmektedir. Özgür bir ruha sahip olan bu kediler evinizdeki herhangi bir eşyayı oyuncakları haline çevirebilir.

5 – Bakımı

Habeş kedilerinin bakımı diğer pek çok kedi cinsine göre çok daha basittir. Tüyleri kısa olduğu için fazla tüy dökme problemleri olmaz. Haftada 1 defa düzenli bir şekilde taramak tüy dökmeleri en aza indirgeyecek ve kediniz için güzel bir aktivite olacaktır. Her kedi gibi mevsim geçişlerinde artan tüy dökmelerini önlemek için normalde pek tavsiye edilmese de Habeş kedinizi yıkayıp bu problemden kurtulabilirsiniz. Oyuncu bir karaktere sahip olan Habeş kedilerinin evde mutlaka oynaması gereken oyuncaklar olması şarttır. Habeş kedilerinin gözleri çok keskindir. Göz bakımının düzenli ve sağlık bir şekilde gerçekleştirmek ileride görülebilecek birçok hastalığı da öncesinde engelleyecektir. Habeş kedileri her ne kadar sağlam yapıda kediler olsalar da kaliteli bir mama kullanımı kedinizin ömrünü uzatacaktır. Ayrıca düzenli periyotlarla suyunun taze tutulması ve kumunun sürekli temizlenmesi kedinizin uzun ve sağlıklı bir ömür geçirmesini sağlayacaktır.

6 – Ev Bireyleri Ve Evde Bulunan Diğer Evcil Hayvanlarla İlişkisi

Habeş kedileri çocuklu aileler tarafından çok tercih edilmesiyle bilinir. Bitmek bilmeyen enerjileri ile çocuklarla oyun oynamaktan çok hoşlanan Habeş kedileri son derece sevecendir. Enteresan bir biçimde hamster ve papağan ile çok iyi anlaştıkları ve hiçbir saldırgan tavır göstermedikleri gözlemlenmiştir. Bölgeci bir kedi olmadığı için evdeki diğer canlılarla kolayca anlaşabilmektedir.

1pati.com’da yer alan makaleler tecrübeli hayvan sahiplerinden alınan değerli bilgiler , detaylı araştırmalar sonucunda hazırlanan uzman görüş onayı almış yazılardır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

48

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
20
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
25
Aşık Oldum
Hmmm Hmmm
35
Hmmm
HSSKTİR HSSKTİR
5
HSSKTİR
Korktum Korktum
10
Korktum
Sinirlendim Sinirlendim
50
Sinirlendim
Üzüldüm Üzüldüm
15
Üzüldüm
Beğendim Beğendim
40
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
30
Sesli Güldüm
Muharrem KAZAN

İnsan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz. AnatoIe France

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir