Exotic Shorthair Kedisi Bakımı Ve Özellikleri


Exotic Shorthair kedileri dünyanın en popüler ve en sevilen kedi cinsidir. 1976 yılında CFA (Cat Fanciers Association) tarafından tescillenmiştir. Exotic Shorthair..

1 – Tarihi

İlk olarak ABD de 1900lü yıllarda ortaya çıkmıştır. 1950 yılın da araştırmalar sonucu bu kedi cinsinin Mavi Rus ve İran kedilerinden ortaya çıktığı söylense de 1975’te yapılan bir araştırma da bu türüm Amerikan Shorthair ve İran Kedisinin kırması olduğu kanıtlanmıştır. Exotic Shorthair kedileri dünyanın en popüler ve en sevilen kedi cinsidir. 1976 yılında CFA (Cat Fanciers Association) tarafından tescillenmiştir. Exotic Shorthair cinsi kediler İran Kedilerinin daha kısa tüylü versiyonu olarak adlandırılabilir.

2 – Boyutları Ve Ağırlığı

Exotic Shorthair cinsi kediler doğru yaşam koşulları oluşturulduğun da 3-7 kilograma kadar çıkabilen kedi cinsleridir. Exotic Shorthair cinsi kedilerde vitamin takviyesi oldukça önemlidir. Kilo almasında çok önemli bir rol alan vitamin takviyesi veteriner hekim kontrolünde aksatılmadan yapılmalıdır.

3 – Exotic Shorthair Kedileri Ne Kadar Süre Yaşar?

Küçük yaşlardan itibaren düzenli bakımı ve aşılarının düzenli takip edilmesiyle beraber Exotic Shorthair cinsi kediler doğru yaşam koşulları oluşturulduğunda 15-17 yıla kadar kesintisiz yaşayabilirler.

4 – Karakteristik Özellikleri

Exotic Shorthair cinsi kediler tıpkı İran kedileri gibi basık bir surat yapısına sahiptir. Kısa kadifemsi bir tüy yapısına sahip olan Exotic Shorthair cinsi kediler siyah, beyaz, mavi gibi renklerde görülebilir. Sıcakkanlı bir karaktere sahip olan Exotic Shorthair cinsi kediler hantal gibi dursalar da oldukça aktif ve hareketlidir. Gün içerisinde evden uzak kalan aile bireyleri için oldukça uygun bir evcil hayvandır. Fakat mutlaka yalnız kaldığında evde oynaması gereken birkaç oyuncağa erişimi olması kedinizde görülebilecek stresi iyi yönde azaltacaktır. Üreme (kızana girme) dönemlerinde bu cins kedilerin şarkı söylemeye, acı çekmeye benzer yüksek seslerde miyavlamalar yaparak dönemi hakkında net bilgi verir.

5 – Bakımı

Exotic Shorthair kedileri bakım konusunda bir hayli zorlayıcı olabilir. Basık suratları yüzünden aktif olarak göz akıntısı gözlemlenir. Yumuşak bir materyal ve veteriner hekimin önerdiği ilaç ile beraber günlük olarak göz akıntıları temizlenmelidir. İleride oluşabilecek göz rahatsızlıklarını önlemenin en kolay yolu budur. Haftada minimum 2-3 defa düzenli olarak taranmaları gerekmektedir. Oda spreyi gibi kokulu ürünlere anında reaksiyon gösterip stres altına girebilirler. Aktif bir kedi olduğu için ilgi gösterilmemesi durumunda kendilerini değersiz hissedebilirler. Tüyleri ne kadar kısa da olsa sık tüy yutma problemleri ile karşılaşabileceğiniz Exotic Shorthair cinsi kediler ileride oluşabilecek hastalıkları öncesinde önlemek için mutlaka malt kullanımı yapılmalıdır. Ayrıca yaş mama konusunda da seçici olabilen bu ırk alıştığı bazı mama ve yaş mama çeşitlerinin dışında asla farklı bir mama yememektedir. Bu yüzden alıştırılacak mamaların mutlaka içerikleri kontrol edilmeli vitamin ve mineral değerleri yüksek mama ile düzenli bir şekilde beslenmelidir.

6 – Ev Bireyleri Ve Evde Bulunan Diğer Evcil Hayvanlarla İlişkisi

Sevecen ve sakin bir yapıya sahip Exotic Shorthair cinsi kediler evdeki diğer tüm bireyler ve diğer evcil hayvanlarla gayet iyi anlaşabilmektedir. Fakat fazla ilgiden bunalabilecekleri gibi bu fazla ilgi onları stres altına sokup ortamdan uzaklaşmasını sağlar. Doğru eğitim ile tamamen sizin yaşam standartlarınıza uyum gösterebilecek bu kediler evlerde beslemek için oldukça uygun bir kedi cinsidir.

1pati.com’da yer alan makaleler tecrübeli hayvan sahiplerinden alınan değerli bilgiler , detaylı araştırmalar sonucunda hazırlanan uzman görüş onayı almış yazılardır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

58

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
20
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
25
Aşık Oldum
Hmmm Hmmm
35
Hmmm
HSSKTİR HSSKTİR
5
HSSKTİR
Korktum Korktum
10
Korktum
Sinirlendim Sinirlendim
50
Sinirlendim
Üzüldüm Üzüldüm
15
Üzüldüm
Beğendim Beğendim
40
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
30
Sesli Güldüm
Muharrem KAZAN

İnsan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz. AnatoIe France

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir