Evcil Hayvan Aşıları


Evcil hayvan aşıları
Evcil Hayvan Aşıları

Kedi ya da köpek gibi evcil hayvanlardan birini sahiplenmek istiyorsanız, önce aşılarını yaptırmanız gerekmektedir. Evcil hayvanlarımızın, sahiplenmeden önceki ve sonraki yaşam tarzlarını göz önüne aldığımız zaman, 4 ayaklı dostlarımızın bakteri, mikrop ve enfeksiyon kapmaya ne kadar müsait bir bünyeye sahip olduklarını görüyoruz. Hayvanlarımızın sağlığını koruyabilmek ve dış etkenlerden etkilenmesini engelleyebilmek için ise; aşılanmaları şarttır.

Özellikle de evcil hayvanlarda görülen bazı Viral hastalıkların belirgin bir tedavisi görülmemektedir. Bu hastalıkların engellenmesi ise; ancak aşılanma yoluyla mümkündür. Bu tarz hastalıklara yakalanan hayvanların ölüm oranı diğerlerine göre daha fazladır. Bu nedenle sahiplendiğiniz ya da satın aldığınız evcil hayvanlarınıza aşı yaptırmayı ihmal etmemelisiniz.

Dünyaya yeni gelen köpeklerin ve kedilerin annelerini emiyor olması oldukça önemlidir. Aşılanmış bir anneyi yeterli miktarda emen yavrular, doğduktan sonraki ilk 5 haftasında olabilecek hastalıklara karşı bir direnç göstermektedir. Ancak bu süre geçtikten sonra, kedileriniz ve köpeklerinizin ölümcül hastalıklara yakalanma oranı fazlalaşacaktır. Bu duruma engel olabilmek için ise; hayvanlarınızı aşılatmaya bir an önce başlamanız gerekecektir. Eğer evcil hayvan aşılama işlemini, ilk defa yapacaksanız, bu aşılar iki doz olarak uygulanacaktır. Zaman geçtikçe bu aşılar sayesinde, kedi ve köpeklerinizin hastalıklara direnci artacaktır.

Aşılanma işlemlerine geçmeden önce hem yavru köpeklerin hem de yavru kedilerin plasenta aracılığıyla, emzirme aşamasında almış olduğu iç parazitlerden ve bunların üzerinde bulunan dış parazitlerden kurulması gerekmektedir. Bu durumlara engel olabilmek için ise; enjeksiyon yoluyla ya da ağız yoluyla antiparaziter iç parazit ve dış parazit aşıları vurulmaktadır.

Köpek Aşılama Takvimi

Köpek Aşıları
Köpek Aşılama

Yavru köpek aşı takvimi şu şekildedir;

Karma aşılarının koruduğu hastalıklar: Infectious Canine Hepatitis hastalığı, Distember (gençlik hastalığı), Leptospirozis hastalığı, Parainfluenza hastalığı, Parvovirüs (Kanlı Hastalığı) türlerinden evcil hayvanları korumaktadır. Bu aşıyı 21 gün aralarla 2 doz haline yaptırmanız gerekmektedir. Daha sonra ise yıllık tekrarını yaptırarak hayvanlarınızı bu tarz ölümcül hastalıklara karşı korumanız da mümkün olacaktır.

İç ve Dış Parazit aşılarının hayvanları koruduğu hastalıklar: Askaritler hastalığı, kamçılı kurtlar hastalığı, Kene ve pire gibi canlılardan koruma, şeritler ve kancalı kurtlar hastalığından hayvanları korur. Bu aşıyı 1 ila 3 ay arasında yoğunluk derecesine göre tekrarlamanız gerekecektir.

Lyme aşısının koruduğu hastalıklar: Borrelia burgdorferi hastalığıdır. Bu aşıyı köpeğinize 1 doz halinde yaptırmanız gerekir. Daha sonra yıllık tekrarlarını da yaptırmanız gerekmektedir.

Mantar aşısının koruduğu hastalıklar: Microsporium canis (mantar hastalığı) hastalığına karşı hayvanları korumaktadır. Bu aşıyı da 1 doz halinde yaptırmanız ve her sene yinelemeniz gerekecektir.

Corona aşısının koruduğu hastalıklar: Bu aşı corona virüs hastalığına karşı köpekleri korumaktadır. Bu aşıyı 15 gün aralarla 2 doz halinde yaptırmanız ve daha sonra da yıllık tekrarlarını yaptırmanız gerekecektir.

Bronchicine aşısının koruduğu hastalıklar: Bodotella bronchiseptica hastalığına karşı hayvanları korumaktadır. Bu aşıyı 15 gün aralık ile 2 doz halinde yaptırmanız gerekmektedir. Sonrasında ise; yıllık tekrarını yaptırmanız gerekecektir.

Kuduz aşısının koruduğu hastalıklar: Bu aşı hayvanlarını kuduz hastalığına karşı korur. Aşıyı her yıl yaptırmanız gerekecektir.

Kediler için Aşılama Takvimi

Kedi aşı takvimi ise şu şekildedir;

Kuduz: Bu aşıyı senede 1 kere yaptırmanız gerekmektedir.

Mantar aşısı: Bu aşıyı senede bir kez 1 doz halinde yaptırmanız gerekmektedir.

İç ve Dış Parazit: Parazit yoğunluğuna göre, 1-3 ay aralıklarla aşı yaptırmanız gerekecektir.

Leucocell aşısı: Bu aşıyı 15 gün aralarla 2 doz halinde yaptırmanız gerekmektedir. Daha sonra ise; her yıl aşıyı yinelemeniz gerekecektir.

Karma aşısı: Karma aşısını ise; 21 gün aralıkla 2 doz halinde yaptırmanız gerekecektir. Daha sonra ise aşının yıllık tekrarını yaptırmanız da gereklidir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

33

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
20
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
25
Aşık Oldum
Hmmm Hmmm
35
Hmmm
HSSKTİR HSSKTİR
5
HSSKTİR
Korktum Korktum
10
Korktum
Sinirlendim Sinirlendim
50
Sinirlendim
Üzüldüm Üzüldüm
15
Üzüldüm
Beğendim Beğendim
40
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
30
Sesli Güldüm
Muharrem KAZAN

İnsan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz. AnatoIe France

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir