Chinchilla Bakımı Ve Özellikleri


Chinchilla ırkı kediler oyuncu olsalarda gayet sakin kedi cinsidir. Özellikle çocuklu ailelerin tercihi olan Chinchilla ırkı kediler ev ortamında bakılabilir…

1 – Tarihi

Kökleri İran kedilerine dayanan Chinchilla ırkı kedilerin en büyük üne sahip olmasının sebebi yeşil gözleri. İlk kez İngiltere de doğal olmayan yöntemlerle üretilen bu kedi ırkının en büyük atalarından bir tanesi “Chinnie” ırkı kedilerdir. Dünyada insan eliyle doğal olmayan yöntemlerle üretilen ilk ırk olan Chinnie, 1800’lü yıllardan beri üretimi devam etmektedir. Tarihte doğan ilk Chinchilla kedisi bir Chinnie ırkı bir kedinin yavrusudur.

     Türkiye de Chinchilla isimi ile bilinen bu kedi cinsi, Avrupa’nın bazı kesimlerinde “Gölgeli Gümüş İran Kedisi “veya “Altın Gölgeli İran Kedisi” olarak bilinmektedir. Chinchilla cinsi kedilerin uluslararası kurumlar tarafından farklı bir ırk olarak kabul edilmesi için yapılan çalışmalar hala devam etmektedir. 

2 – Boyutları Ve Ağırlığı

Chinchilla ırkı kediler çok fazla büyümemesi ile bilinmektedirler. Bakım şartlarına doğru orantılı değişmesine rağmen genelde erkek kedilerde, 3,5 – 7 kilogram aralığında değişen bir ağırlık görülmüştür. Dişiler de ise bu ağırlık 3,5 – 4,5 kilogram arasında değişmektedir.

4 – Chinchilla Kedileri Ne Kadar Süre Yaşar?

Chinchilla ırkı kediler bakım şartlarına ve ortamına bağlı olarak 14-16 yıl arasında yaşayabilmektedirler.

4 – Karakteristik Özellikleri

Chinchilla kedi cinsleri oldukça sessiz ve nazik bir yapıdadırlar. Sahiplerine oldukça sadık ve bağlı olan bu kediler, kendisi ile yaşayan ev halkının tümüne çok sıkı bağlar ile bağlanmaktadırlar. Evde yalnız bırakılmaması gereken Chinchilla cinsi kediler uzun süre yalnız kaldıklarında strese ve depresyona girebiliyorlar.

     Gayet zeki olan bu kedi cinsi zekâ gerektiren oyunlar oynamaktan hoşlandıkları keşfedilmiştir. Özellikle belirli hareketler ile oynanan oyunlardan ekstra keyif aldıkları gözlemlenmiştir. Küçük yaşlarda oldukça aktif oldukları gözlemlenmiştir. İran kedileriyle benzerlikleri çok olsa da daha sakin ve sessiz yapıda olmaları Chinchilla cinsi kediler çocuklu aileler için iyi bir seçim nedeni olacaktır.

5 – Bakımı      

Chinchilla kedilerinin haftada aralıklı olarak 2-3 defa taranmaları gerekmektedir. Bu sayede uzun tüylerinin sağlıklı ve düzgün büyümesi sağlanacaktır. Uzun tüylerinden dolayı Chinchilla kedi cinslerinde tarama bakımı çok önemlidir. Düzenli tarama bakımı yapılmayan Chinchilla cinsi kedilerde tüy yutma ve topaklanma problemleri gözlemlenmektedir. Bu problemler devamında önlem alınmaması durumunda kusma daha sonrasında bazı mide sorunlarını devamında getirmektedir.  Chinchilla cinsi kediler oldukça sağlıklı bir ırk olsa da böbrek rahatsızlıklarına yatkın olmaları sebebiyle, kaliteli mama ve ekstra gıda takviyesi çok önemlidir.

6 – Ev Bireyleri Ve Evde Bulunan Diğer Evcil Hayvanlarla İlişkisi

Chinchilla cinsi kediler, çocuk sahibi aileler için en uygun ev hayvanı olarak bilinmektedirler. Zeki olmaları, oyuncu olduğu kadar da sakin hareketleri sayesinde küçük çocuklar ile çok iyi anlaşabilmektedirler. Saldırganlık durumları çok nadir gözlemlenmiştir.

     Evdeki diğer kediler ve köpeklerle çok rahat ve uyum içerisinde yaşayabilen Chinchilla cinsi kediler, eğer uygun şekilde tanıştırılırsa diğer tüm evcil hayvanlarla rahatlıkla yaşayabilmektedirler.

1pati.com’da yer alan makaleler tecrübeli hayvan sahiplerinden alınan değerli bilgiler , detaylı araştırmalar sonucunda hazırlanan uzman görüş onayı almış yazılardır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

45

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
20
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
25
Aşık Oldum
Hmmm Hmmm
35
Hmmm
HSSKTİR HSSKTİR
5
HSSKTİR
Korktum Korktum
10
Korktum
Sinirlendim Sinirlendim
50
Sinirlendim
Üzüldüm Üzüldüm
15
Üzüldüm
Beğendim Beğendim
40
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
30
Sesli Güldüm
Muharrem KAZAN

İnsan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz. AnatoIe France

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir