British Shorthair Bakımı Ve Özellikleri


Kökeni piramitlere dayanan British Shorthair tarihte sahne almış cesur bir kedi ırkıdır. Bu sevimli kedilerin Büyük Britanya’yı istila eden Romalılara İngiltere’ye..

1 – Tarihi

Kökeni piramitlere dayanan British Shorthair tarihte sahne almış cesur bir kedi ırkıdır. Bu sevimli kedilerin Büyük Britanya’yı istila eden Romalılara İngiltere’ye kadar eşlik ettiği düşünülüyor. Bu kediler tanınan en eski ırklardan biridir. Yıllar bu kediyi çok fazla etkilememiştir. Fars kedileriyle 1914 ile 1918 tarihleri arasında çiftleştirilen uzun tüy genine sahip oldukları da bilinmektedir.British Shorthair büyük Britanya’nın zirvesi olarak kabul edilen Victoria devrinden beridir İngiltere’de üretilmektedir. Bu kediler o devirde hemen hemen her evde görülürdü.  Halk arasında bu kedilere sahip olmak bir prestij haline gelmişti.

     Sevimlilikleri yanı sıra usta birer haşere avcıları oluşu bu kedileri insanlar arasında daha cazip kılıyordu. Hatta kendi aralarında Bu ırk için güzellik ve kedi yarışmaları yapıyorlardı. Her iki dünya savaşında büyük hasar alan bu ırkı devlet sahiplenmiş yalnız bırakmamış bir üreme programı oluşturarak günümüze kadar gelmesini sağlamıştır.

2 – Boyutları Ve Ağırlığı

Sağlıklı bir erkek British Shorthair 6 ile 10 kilo ağırlığında olurken dişi Britishler 5 ile 7 kilo arasındadır. Tüyleri yumuşak ve sıktır. Yuvarlak geniş bir kafa yapısına sahiptirler. Büyük ve yuvarlak gözleri altın sarısı rengindedir. Güçlü bir vücuda sahip British Shorthairların patileri diğer kedilere oranla biraz daha büyüktür.

3 – British Shorthair Kedileri Ne Kadar Süre Yaşar?

Ortalama British Shorthairların 14 ile 20 yıl arası yaşadıkları biliniyor. Eğer dostunuzu çok seviyor ortalama yaşam süresini uzatarak daha fazla yaşamasını istiyorsanız dikkat edilmesi gereken bazı konular var. Düzenli beslenme, kedinizin ihtiyacına uygun besin değerleri yüksek mamalar tercih etmek, oluşabilecek kazaların önüne geçmek, şişmanlık ve obezitenin kedinize büyük zararlar doğuracağının bilincinde olup düzenli ölçülü yaş mama ve kuru mama vermek, su kabındaki suyun sürekli taze tutulması ve aşılarının geciktirilmemesi gerekmektedir.

4 – Karakteristik Özellikleri

Kedilerle yakın ilişkiler kuranların bildiği gibi kediler hakkında bir genelleme yapmak yanlış olur. Onlarda bizler gibi apayrı karakterlere sahip olan canlılardır. Tüyleriyle kulaklarıyla bütün varlığıyla bakan oldukça zeki bir tür olan British Shorthair sahibine bağlı eğitilmeye yatkındır. British Shorthair cinsi Yuvarlak kafa yapılarıyla ve tüyleriyle dikkat çeker. Bu tür çok fazla ilgi bekler. Sevgi bağımlısı sevilmeyi çok seven bir türdür. Karakteri sağlam bu uslu tür orta yaşlı bireylerin hayat tarzı için çok uygundur.

5 – Bakımı

Kısa tüylere sahip bu kediler çok fazla tüy dökmez. Bu ırktaki kedilerde göz sağlığı çok önemlidir. Düzenli olarak kedinizin gözünde oluşan çapağı ve akıntıyı mikrop kapmaması ve farklı göz hastalıklarına sebebiyet vermemesi için temizlemeniz gerekmektedir. Bu kedilerde beslenme son derece önemli bir husustur. Kaliteli bir kuru mamayla beslemek son derece önemlidir. Ayrıca yaş mama çeşitleriyle de gıda takviyesi yapmak bu kediler için yararlı olacaktır. Genetik olarak çok fazla sağlık sorunu olmayan British Shorthair ırkına sahip kedilerin aşılarını düzenli ve eksiksiz bir şekilde aksatılmadan yapılması gereklidir. Ayrıca Temiz bir ortam sunmanız kedinizin tüy sağlığını ve genel sağlığını olumlu yönde etkileyecektir. Tırnak bakımına küçük yaşlarda alıştırmanız durumunda British Shorthair kedilerde tırnak kesme işlemlerini sorunsuz yapabilirsiniz.

6 – Ev Bireyleri Ve Evde Bulunan Diğer Evcil Hayvanlarla İlişkisi

Oldukça sahibine düşkün bu kedi türü dışarıdan gelen yabancılarla anlaşmakta oldukça güçlük çeker. Kucağa alınmayı sevmezler British Shorthair besleyen çocuklu ailelerin çocuklarına mutlaka bunu hatırlatması ve gerekli durumlarda uyarması gereklidir. Aksi taktirde istenmeyen ısırmalar ve pati atmalar gözlemlenebilir. Diğer evcil hayvanlara karşı çok sıcakkanlıdırlar.

1pati.com’da yer alan makaleler tecrübeli hayvan sahiplerinden alınan değerli bilgiler , detaylı araştırmalar sonucunda hazırlanan uzman görüş onayı almış yazılardır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

52

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
30
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
36
Aşık Oldum
Hmmm Hmmm
45
Hmmm
HSSKTİR HSSKTİR
15
HSSKTİR
Korktum Korktum
20
Korktum
Sinirlendim Sinirlendim
10
Sinirlendim
Üzüldüm Üzüldüm
25
Üzüldüm
Beğendim Beğendim
50
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
40
Sesli Güldüm
Muharrem KAZAN

İnsan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz. AnatoIe France

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir