Bombay Kedisi Bakımı Ve Özellikleri


İsmini Hindistan’ın Bombay kentinden alan bu kedi cinsi yeni bir ırk oluşturma çabasıyla farklı türlerden kedilerin katkısıyla ortaya çıkmıştır. Tam olarak…

1 – Tarihi

İsmini Hindistan’ın Bombay kentinden alan bu kedi cinsi yeni bir ırk oluşturma çabasıyla farklı türlerden kedilerin katkısıyla ortaya çıkmıştır. Tam olarak bildiğimiz kara kediler gibi değillerdir. Bu ırkın bir rivayete göre 1854’te panterleri çok seven ABD’li bir kadının 3 kedi ırkını birleştirmesi sonucunda ortaya çıktığı söylenmektedir. Kentucky’de Nikki Harper isimli bir kişi tarafından ilk kez tanıtılmıştır. Uzun süre Bombay kedisini tanıtmaya çalışan Nikki 1978 yılında bu cinsi kedi toplulukları tarafından onaylatmıştır. Bombay cinsi resmi bir kedi ırkı olarak kayıtlara geçmeyi başarmıştır.

2 – Boyutları Ve Ağırlığı

Bombay kedileri düzgün beslenme ortamı yaratıldığında 12 kilograma kadar ulaşabilir. Fakat bu kilonun üstüne çıkması durumunda veteriner hekiminize danışarak bir diyet programı uygulanması gerekmektedir.

3 – Bombay Kedileri Ne Kadar Süre Yaşar?

Guinness Dünya Rekorlar kitabına giren en uzun yaşam süresine sahip olan kedi Tifany isimli bir Bombay kedisidir. Sağlıklı ve düzenli bir bakım ile ortalama 15 – 20 yıl yaşayabilmektedirler.

4 – Karakteristik Özellikleri

Tüyleri parlak bu kedilerin gözleride diğer tüm kedi cinslerine göre daha parlaktır. Düz bir kuyruğa sahip bombay cinsi kedilerin patileride diğer kedilerden farklı olarak yuvarlak biçimdedir. Kuvvetli ve kas oranı yüksek bir kedi cinsidir. Ataları birman ve Amerika Shorthair olan bu güzel kediler her iki türden de karakter özellikleri taşımaktadır. Sevecen ve inatcı yapılarıyla oldukça eğlenceli bir kedi cinsidir. Yalnız kalmaktan hoşlanan bu kedi cinsi çalışan aileler için iyi bir evcil hayvan seçimdir. Bilinen kara kedilere benzeselerde çok ciddi farklılıklar söz konusudur. Ayrıca bombay cinsi kediler asil duruşlarıyla hakimiyetten hoşlanan inatcı bir kedi cinsidir. Fark yaratan tüylerinin normal kedi kürkleriyle pek de alakası yoktur. Parlak yapıda olan tüyleri bakımsal aktivitelerler bu parlaklığını korumaktadır.

5 – Bakımı

Tüylerinin haftada 1-2 defa düzenli şekilde taranması gerekmektedir. 9 Aylık olduklarında çiftleşme ihtiyaçlarının giderilmesi gerekmektedir. Diğer kedi ırklarına göre daha hassas olan Bombay kedileri için çiftleşme dönemlerinde hazırlıklı olmanız mutlaka önemlidir. Aksi taktirde kediniz evdeki eşyalara zarar vermeye başlayacaktır. Yemek yemeyi seven Bombay cinsi kedilerin obeziteye yakalanma riskleri fazladır. Bu sebeple düzenli ve ölçekli mama verilmelidir. Melez bir tür olduğu için bağışık sistemi birçok kediye göre daha kuvvetlidir. Buna rağmen Bombay cinsi kedilerde en sık rastlanan hastalık astım hastalığıdır. Havadar bir ortamda kumunu sürekli temiz tutarak ve fazla mama vermeyerek bu problemin önüne geçilebilir. Göz akıntıları gözükeceği için düzenli aralıklarla bu akıntıların, çapaklanmaların veteriner hekiminizin önerdiği bir ilaçla temizlenmesi gerekmektedir.

6 – Ev Bireyleri Ve Evde Bulunan Diğer Evcil Hayvanlarla İlişkisi

Bombay kedisi sıcakkanlı oluşuyla çocuklu ailelerde evde beslenmeye en uygun kedi cinslerinden bir tanesidir. Bombay kedileri kolay uyum sağlayabilen bir kedi cinsi olduğu için sizin yaşam standartlarınıza kolay uyum sağlayabilecektir. Fakat ortama kolay uyum sağlayabilen bu Bombay kedilerini ilk etap da evdeki diğer evcil hayvanlarla yalnız bırakılmaması gerekmektedir.

1pati.com’da yer alan makaleler tecrübeli hayvan sahiplerinden alınan değerli bilgiler , detaylı araştırmalar sonucunda hazırlanan uzman görüş onayı almış yazılardır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

48

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
26
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
31
Aşık Oldum
Hmmm Hmmm
41
Hmmm
HSSKTİR HSSKTİR
10
HSSKTİR
Korktum Korktum
15
Korktum
Sinirlendim Sinirlendim
5
Sinirlendim
Üzüldüm Üzüldüm
20
Üzüldüm
Beğendim Beğendim
46
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
35
Sesli Güldüm
Muharrem KAZAN

İnsan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz. AnatoIe France

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir