Birman Kedisi Bakımı Ve Özellikleri


Birman cinsi kediler ilk olarak 1919 yılında Bruma da tarihi bir Budist tapınağı çevresinde bulunmuştur. 1929 yılına kadar Bruma’nın kutsal kedisi olarak anılmıştır.

1 – Tarihi

Birman cinsi kediler ilk olarak 1919 yılında Bruma da tarihi bir Budist tapınağı çevresinde bulunmuştur. 1929 yılına kadar Bruma’nın kutsal kedisi olarak anılmıştır. Hintli keşişler ve Çinli rahipler bu Birman kedilerinin ölüm tanrıçası ile konuşabildiğine inandıkları için bu kedi cinsini kutsallaştırmışlardır. Brumalı bürokratların hediye olarak Birman kedilerini İngiliz ve Fransız subaylara hediye etmeleriyle bu kedi cinsi Avrupa’da tanınmaya başlamıştır. Asil duruşları ve narin yapıları nedeniyle tüm Avrupa’da büyük ilgi görmüştür.

2 – Boyutları Ve Ağırlığı

Değişkenlik gösterse de bakım şartlarına bağlı olarak genel olarak 4,5 – 5 kilograma kadar bir ağırlığa sahiptirler.

3 – Birman Kedileri Ne Kadar Süre Yaşar?

Birman cinsi kediler bakım şartlarıyla doğru orantılı şekilde 12 – 15 arasında yaşayabilen kedi cinsleridir.

4 – Karakteristik Özellikleri

Gövdesi ve patileri kalın kafası ve omuzları geniş bir kedi cinsidir. Yüzü ve kulakları yuvarlaktır. Uzun ve düzgün kahverengi ve gri tonlarda lekeli tüyleri vardır. Pati uçlarında simetrik beyaz gölgeler bulunur. Ortalama uzunlukta bir tüylere sahiptirler. Gözler genel olarak yuvarlak ve mavidir. Enerji dolu olan Birman kedileri asil bir kedi cinsidir. Sahibiyle iletişim kurmaktan fazlaca hoşlanan Birman cinsi kediler nadir bulunan bir kedi ırkıdır. Çevrede sürekli araştırma yapan bu insan canlısı kedi cinsi oldukça meraklıdır. Genellikle sahipleriyle oturmaktan büyük keyif alırlar. Acıktıklarında ve sevilmek istediklerin de yumuşak bir ses tonunda melodik yapıda bir ses çıkartırlar. Birman kedileri sosyal ve arkadaş canlısıdır.

5 – Bakımı

Periyodik olarak tüyleri haftada 1-2 defa mutlaka taranmalıdır. Göz bakımı steril bir bezle silinmeli ve enfeksiyon riski önlenmelidir. Mikrop kapmaması ve ileride doğabilecek hastalıkları önlemek amacıyla kumu sürekli olarak temizlenmelidir. Düzenli sağlık kontrolleri ve aşıları kesinlikle aksatılmamalıdır. Kilo kontrolü amacıyla mutlaka mama kontrolü yapılmalı ve uzun yaşam süresi sağlanması açısından vitamin takviyesi ve malt takviyesi mutlaka yapılmalıdır. Sevilmeyi çok seven bu Birman kedi cinsi mutlaka yaptığınız bakımların farkında olacak ve size ekstra sadakat duyacaktır. Hassas yapıda olan bu kedi cinsinin aşıları takvime uyularak kesinlikle aksatılmamalıdır.

6 – Ev Bireyleri Ve Evde Bulunan Diğer Evcil Hayvanlarla İlişkisi

     Peluşa benzer bir görünüme sahip olan Birman kedileri çocuklarla ve diğer aile bireyleriyle oldukça iyi anlaşmaktadır. Ev bireylerinden bir sahip seçmeyen bu kedi cinsi kucaktan fazlaca hoşlanmaktadır bu da onu çocuklu aileler için bir seçim sebebi yapmaktadır. Diğer evcil hayvanlar ile de yavaş ve kontrollü şekilde tanıştırıldıklarında bir problem oluşmayacaktır.

1pati.com’da yer alan makaleler tecrübeli hayvan sahiplerinden alınan değerli bilgiler , detaylı araştırmalar sonucunda hazırlanan uzman görüş onayı almış yazılardır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

48

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
21
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
27
Aşık Oldum
Hmmm Hmmm
35
Hmmm
HSSKTİR HSSKTİR
5
HSSKTİR
Korktum Korktum
10
Korktum
Sinirlendim Sinirlendim
50
Sinirlendim
Üzüldüm Üzüldüm
16
Üzüldüm
Beğendim Beğendim
44
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
31
Sesli Güldüm
Muharrem KAZAN

İnsan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz. AnatoIe France

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir