Bengal Kedisi Bakımı Ve Özellikleri


Bengal kedileri vahşi bir kedi gibi gözükseler de Bengal kedisi sahipleri kedilerinin sıcakkanlı ve sevecen oldukları konusunda hemfikirdirler. Bengal kedilerinin…

1 – Tarihi

1950 ve 1960 tarihleri arasında küçük vahşi Asya leoparları evcil hayvan olarak görülüyordu. Bu evcil küçük leoparlarla uzun tüylü kedilerin çiftleşmesi sonucu Bengal kedileri yeni bir tür olarak ortaya çıkmıştır. Bu işlemi ilk yapan kişinin Jean MİLL adındaki Kaliforniyalı bir üretici olduğu bilinmektedir. Jean MİLL in asıl amacı ortaya yeni bir kedi türü çıkarmak değildi. Çok sevdiği kedisine bir arkadaş aramış ve sevimli Asya leoparına siyah erkek bir kedi bulmuştu.

     Asya leoparı şaşırtıcı bir şekilde bu erkek siyah kediyle anlaşmış ve ortaya melez bir tür çıkarmıştı. Daha sonraları bu leoparı andıran kedi bazı insanlarca hayranlık görmüş ve doğan yavrulardan çoğaltılmaya başlatılmıştır.

2 – Boyutları Ve Ağırlığı

3-7 kilo arasında değişen ağırlıklara sahiptirler. Kahve sarı ve turuncu leopar desenleriyle dikkat çekerler. Avcı bakışları gözlerinden anlaşılabilir. Ender bulunan ilgi çekici bir türdür. Boyları 70 santimetreye kadar uzayabilir. Bademi andıran gözleri yeşil mavi altın olarak değişkenlik gösterebilir. Leopar benekleri siyah tonlardadır.

3 – Bengal Kedileri Ne Kadar Süre Yaşar?

Düzenli ve sağlıklı bir beslenme, aşılarının düzenli yapılmasının yanında düzenli bir sağlık kontrolüyle ortalama 12 yıl ile 16 yıl yaşarlar. Kediler arasında oldukça dirençli bir yapıya sahip olsalar da ciddi hastalıklara yakalandıkları görülmüştür. Bu kedilerde en sık görülen rahatsızlık eklem hastalıklarıdır.

4 – Karakteristik Özellikleri

Bengal kedileri her zaman tetikte olan atik ve arkadaş canlısı bir kedi cinsidir. Çevresinde olan her şeye dikkat kesilirler. Genel olarak suyu severler. Balıklara karşı büyük bir ilgileri vardır. Özgürlüğe çok düşkündürler. Meraklıdırlar bulundukları her alanı en ince noktasına kadar incelerler. Bengal kedilerinin küçük yaşlarda suyla iyi bir şekilde tanıştırılırlarsa ileri yaşlarda suya alışkanlıkları arttığı ve yüzebildikleri görülmüştür.  Bengal kedilerinin kürkleri genel de kahverengi, turuncu ve altın sarısı olarak gözükse de nadir olarak gümüş renklerine de rastlanabilir.

5 – Bakımı

  İpeksi yapıya sahip ince tüylerini haftada 1 veya 2 kez taranması tüy bakımı için yeterlidir. Taşıdıkları leopar genlerinden dolayı tırmanmayı çok severler. Tırmanabileceği oyuncaklar almanız ona ve size son derece iyi gelecektir. Bengal kedilerinde aşıların eksiksiz ve düzenli yapılması çok önemlidir. Ayrıca düzenli bir sağlık kontrolü de yapılmalıdır. Sık sık sevgi göstermeniz ve onlarla oyun oynamanız kedinizin psikolojisi için çok önemlidir.

6 – Ev Bireyleri Ve Evde Bulunan Diğer Evcil Hayvanlarla İlişkisi

Aktif ve hareketli olmaları nedeni ile çocuklarla iyi anlaşırlar. Köpeklerle ilişkileri genel olarak iyidir. Balıklar ve kuşlarla oynamayı çok severler. Bengal kedisinin doğası nedeniyle kuş, hamster, tavşan ve balık gibi evcil hayvanlar ile aynı ortamda bulunması sakıncalıdır.

1pati.com’da yer alan makaleler tecrübeli hayvan sahiplerinden alınan değerli bilgiler , detaylı araştırmalar sonucunda hazırlanan uzman görüş onayı almış yazılardır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

48

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
15
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
21
Aşık Oldum
Hmmm Hmmm
31
Hmmm
HSSKTİR HSSKTİR
53
HSSKTİR
Korktum Korktum
5
Korktum
Sinirlendim Sinirlendim
46
Sinirlendim
Üzüldüm Üzüldüm
10
Üzüldüm
Beğendim Beğendim
35
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
25
Sesli Güldüm
Muharrem KAZAN

İnsan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz. AnatoIe France

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir