Ankara Kedisi Bakımı Ve Özellikleri


Ankara kedileri bir şeyi elde etmek veya yapmak istediklerinde onu durdurmak mümkün değildir. İnatçı bir kedi cinsi olan Ankara kedisi sevecen ve asi bir karaktere..

1 – Tarihi

Ankara kedisinin ilk kez ortaya çıktığı tarih tam olarak bilinmemektedir. Bir dönem soyunun tükenme noktasına gelmesiyle Ankara Hayvanat Bahçesi’nin başlatmış olduğu çoğaltma programıyla sayısı artıp soyunun tükenme riski ortadan kalkmıştır. Bu kedi cinsi şu anda tüm dünyada aktif olarak tanınmaktadır. 1954 yılında ilk kez ABD’ye götürülen Ankara kedisi, burada düzenlenen uluslararası kedi yarışmalarında ve kedi araştırmacılarının dikkatini çekmiştir. Fakat ilk kez bir kedi ırkı olarak tanınması 1972 yılına dayanmaktadır. Beyaz renkte olmayan Ankara kedileri ise 1978 yılında tam anlamıyla uluslararası kedi federasyonları tarafından tanınmıştır.

2 – Boyutları Ve Ağırlığı

Bakım ve sağlık koşullarına doğrudan bağlantılı olarak Ankara kedileri ortalama 2-4 kilogram arasında olabilir. Fazla kilo problemi bu kedi cinsinde de görülmektedir. O yüzden kontrollü şekilde mama verilmesi şarttır.

3 – Ankara Kedileri Ne Kadar Süre Yaşar?

Ankara Kedileri ortalama olarak bakış şartlarına bağlı olmakla beraber 12-18 yıl yaşayabilmektedirler. Bu kedi cinsinin 25 yıla çıkan yaşam süreleri görülmektedir.

4 – Karakteristik Özellikleri

Ankara kedileri dış görünüşlerine bakınca narin bir kedi cinsi gibi gözükse de çok garip bir şekilde atletik ve aşırı zeki bir kedi cinsidir. Ankara kedileri çok garip bir şekilde tüm kapıları açabilir çok yüksek yerlere kolaylıkla zıplayabilmektedir. Sevecen ve sürekli ilgi bekleyen bir yapıya sahip olan Ankara kedileri kendisiyle ilgilenmediğinizde etraftaki eşyaları devirebilir ve ilgi çekmeye çalışabilir. Ankara kedileri yavruyken ve yaşlandığında da hala oyuncu bir kedi olmasıyla bilinmektedir. 

     Sahiplerine karşı büyük bir takıntısı olan Ankara Kedileri, sahiplerinin yanında olmadığı anlarda sürekli miyavlayarak ilgi çekmeye çalışmaktadır. Sahiplerine ekstra takıntılı olan Ankara Kedileri gece serbest kaldığında büyük ihtimal sabah yanınızda olacaktır.

5 – Bakımı

Ankara Kedileri hem ilgi hem de ekstra hassasiyetli bakım isteyen bir kedi cinsidir. Mutlaka haftada 1-2 defa taranması gerekmektedir. Bazı mevsim geçişlerinde tarama işlemi haftada 3-4 defaya kadar çıkabilir. Korkmanıza gerek yok bu kedi cinsi taranmaktan oldukça hoşlanmaktadır. 

     Sürekli ilgi bekleyen Ankara Kedileri tek başlarına yaşayabilen bir kedi cinsi değildir. Bu yüzden evden çok uzun süreli ayrı kalması gereken kişiler için uygun bir kedi cinsi değildir. Fakat yine de bir Ankara Kedisine sahipseniz kedinize arkadaş olabilecek bir başka kedi veya başka bir evcil hayvan almanız faydalı olacaktır. Göz bakımım haftalık olarak yapılması gereken bir kedi cinsidir. Uzun tüylere sahip olan bu Ankara Kedilerinin kumunun sürekli olarak temiz tutulması hem hastalık kapmaması hem de kirlenmemesi için oldukça önemlidir. Tüyleri uzun olan Ankara Kedileri oldukça az tüy dökmektedirler.

6 – Ev Bireyleri Ve Evde Bulunan Diğer Evcil Hayvanlarla İlişkisi

Ankara kedileri baskın yapıda olmaları nedeniyle, diğer evcil hayvanlara alışma süreleri biraz zorlu olabilir. Kontrollü şekilde kaynaştırıldıklarında ve diğer evcil hayvanınız Ankara Kedinizin üstünlüğünü kabul etmesi durumunda gayet iyi anlaşabilirler. İlgi meraklısı bir kedi cinsi olan Ankara Kedileri bu özelliğinden dolayı çocuklarla çok iyi anlaşabilirler.

1pati.com’da yer alan makaleler tecrübeli hayvan sahiplerinden alınan değerli bilgiler , detaylı araştırmalar sonucunda hazırlanan uzman görüş onayı almış yazılardır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

48

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aman Tanrım Aman Tanrım
25
Aman Tanrım
Aşık Oldum Aşık Oldum
31
Aşık Oldum
Hmmm Hmmm
40
Hmmm
HSSKTİR HSSKTİR
10
HSSKTİR
Korktum Korktum
15
Korktum
Sinirlendim Sinirlendim
5
Sinirlendim
Üzüldüm Üzüldüm
20
Üzüldüm
Beğendim Beğendim
46
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
35
Sesli Güldüm
Muharrem KAZAN

İnsan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz. AnatoIe France

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir